Haber

Ezan Aşığı Ahmet Kurt Ağabey vefat etti

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Düren şehrindeki Müslüman kanaat önderlerinden Ahmet Kurt ağabey korona nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Düren şehrindeki Müslüman kanaat önderlerinden Ahmet Kurt ağabey korona nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Yıllar önce gurbetçi olarak geldiği Almanya’da gazetede gördüğü bir haberden etkilenerek Düren şehrindeki camilerden de ezan sesinin yankılanmasına öncülük eden Ahmet Kurt Hakk’a yürüdü.

Bir dönem Düren Fatih Camii Dernek Başkanlığı da yapan Kurt, Viyana’da inşa edilen bir camide her Cuma ezan okunmasına müsaade edildiği haberini görünce arkadaşları ile harekete geçerek ilgili kuruma ezan okumak istediklerini iletir. Kısa süre sonra Kurt ve arkadaşları başlattıkları hukuk mücadelesinin sonunda yetkililerden“1500 metreye kadar müsaade almaya gerek olmadan ezan okuyabilirsiniz.“ cevabını alır. Gelen bu karar ile harekete geçen Kurt ve arkadaşları ezanı yasalara uyarak dışardan duyulacak şekilde okumaya başlar.

Böylelikle Düren Fatih Camii’nde 1984 yılından beri her gün açıktan öğlen, ikindi ve akşam vakitlerinde ezan sesi yankılanıyor.

Şehirde yaklaşık 10 bin Müslüman yaşıyor. Düren Fatih Camii Almanya’da resmi müsaade alınarak ezan okunan ilk cami olma özelliğini taşıyor.

Rahmetli Ahmet Kurt ağabeyin resmi defin işlemleri tamamlanınca  Düren müslüman mezarlığına defnedilecek. Merhumun oğullarının yaptığı açıklamaya göre Babalarını  3 yıl önce vefat eden annesinin yanına defnedileceği belirtildi. 

Merhum Ahmet kurt ağabeyin 3’ü erkek, 2 si kız 5 evladı bulunuyordu. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu