Ezan Aşığı Ahmet Kurt Ağabey vefat etti

Yazar Editör

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Düren şehrindeki Müslüman kanaat önderlerinden Ahmet Kurt ağabey korona nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Yıllar önce gurbetçi olarak geldiği Almanya’da gazetede gördüğü bir haberden etkilenerek Düren şehrindeki camilerden de ezan sesinin yankılanmasına öncülük eden Ahmet Kurt Hakk’a yürüdü.

Bir dönem Düren Fatih Camii Dernek Başkanlığı da yapan Kurt, Viyana’da inşa edilen bir camide her Cuma ezan okunmasına müsaade edildiği haberini görünce arkadaşları ile harekete geçerek ilgili kuruma ezan okumak istediklerini iletir. Kısa süre sonra Kurt ve arkadaşları başlattıkları hukuk mücadelesinin sonunda yetkililerden“1500 metreye kadar müsaade almaya gerek olmadan ezan okuyabilirsiniz.“ cevabını alır. Gelen bu karar ile harekete geçen Kurt ve arkadaşları ezanı yasalara uyarak dışardan duyulacak şekilde okumaya başlar.

Böylelikle Düren Fatih Camii’nde 1984 yılından beri her gün açıktan öğlen, ikindi ve akşam vakitlerinde ezan sesi yankılanıyor.

Şehirde yaklaşık 10 bin Müslüman yaşıyor. Düren Fatih Camii Almanya’da resmi müsaade alınarak ezan okunan ilk cami olma özelliğini taşıyor.

Rahmetli Ahmet Kurt ağabeyin resmi defin işlemleri tamamlanınca  Düren müslüman mezarlığına defnedilecek. Merhumun oğullarının yaptığı açıklamaya göre Babalarını  3 yıl önce vefat eden annesinin yanına defnedileceği belirtildi. 

Merhum Ahmet kurt ağabeyin 3’ü erkek, 2 si kız 5 evladı bulunuyordu. 

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...