Haber

Ehlibeyt’e olan sevgimiz, Kerbela’daki hüznümüz

Zulme ve zalime karşı direnişin sembol ismi İmam Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi üzerinden asırlar geçse de milyonlarca Müslüman acısını yüreğinde hissetmeye devam ediyor. Tüm İslâm dünyası, Ehl-i  Beyt sevdalısı olup özellikle Hz. Hüseyin’i, maruz kaldığı  sıkıntılar sebebiyle son derece samimi ve içli duygularla  sevmiştir. Bu sevgi, günümüzde de artarak devam etmektedir. Allah Resûlü’nün (s.a.s) aziz torununa beslenen  bu samimi muhabbet, dünya coğrafyasındaki tüm Müslümanları birleştiren, ağlatan, düşündüren, ders ve ibretler almaya  sevk eden ortak bir değerdir.

Tarihe “Kerbelâ Faciası” diye geçen bu olayda  “sevgi, saygı, vefâ, hakka, hukuka riayet, insana hürmet, insanın fikrine önem vermek, onu dinlemek-anlamak yok olmuş”tur! Dolayısıyla bizler bu faciadan ibret çıkartarak  İslâm dünyasında insanlar arası ilişkilerde bu değerleri öne çıkarmalıyız. Bu vesile ile ifade etmek gerekir ki, “Her yıl Muharrem Ayı’nda Kerbelâ Faciası’nı, acıların tazelenmesi, yaraların yeniden açılması için değil; Hz. Hüseyin Efendimizin, uğrunda canını feda ettiği hak, adalet, rahmet, merhamet, müsamaha, şefkat duygu ve değerlerinin yeniden ihyâsı ve her meslekteki insan ilişkilerine yeniden yansıması için anmalı”yız

Muharrem ayı gelince on dört asırlık bitmeyen acılar depreşir. Ehl-i Beyt’e, Efendimizin pak nesline yapılan zulümler on dört asır geçse de yüreğimizi kanatır. İnanmış her müminin kalbinde yaradır Kerbela.

Dr Hüseyin Kara, Hizmetten YouTube kanalında bugün Avrupa saatiyle 20:30’da canlı yayınlanacak programda ‘Ehlibeyt’e olan sevgimiz, Kerbela’daki hüznümüz’ başlığıyla Kerbela ve İmam Hüseyin’i anlatacak.

19 Ağustos Perşembe
⏰20.30 Berlin Saati
⏰21.30 İstanbul Saati
⏰14.30 Newyork Saati
⏰19.30 Londra Saati

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu