Haber

Dünyanın tek ümidi Hizmet Hareketi’nin insanlar arasında kurduğu köprüler

Güney Afrika’daki Hollanda Reform Kilisesi’nin önemli dini liderlerinden Reverend Dr. Michiel Strauss, dünyanın geleceği adına tek ümit kaynağının, Hizmet Hareketi’nin global ölçekte yaptığı diyalog faaliyetleri ile kurduğu barış köprüleri olduğunu söyledi.

Johannesburg merkezli Turkuaz Harmoni Enstitüsü’nün “Güney Afrikalıların Hizmet Hareketi, Fethullah Gülen Hocaefendi ve yaşanan süreç ile ilgili düşüncelerini paylaştıkları ‘Hizmet Movement-Ubuntu in Action’ röportaj serisi”ne konuşan Güney Afrikalı din adamı Michiel, uzun yıllar boyunca Müslümanlarla hiç bir iletişimin olmadığını, İslam dünyasından ilk tanıştığı insanların Hizmet Hareketi gönüllüleri olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Güney Afrika’nın Free State eyaletinde, oldukça kırsal bir kesimdeki bir çiflikte Hristiyan bir ailede büyüdüğünü, hayatımın son on ya da on beş yılına kadar, belki de “İslam” kelimesini hiç duymadığını söyleyen Michiel, İslamı önce radikal gruplar aracılığıyla öğrendiğini ve ilk zamanlar tek bildiğinin bu grupların  aşıladığı ‘korku’dan ibaret olduğunu ifade etti.

“2001 senesinde, Cape Town’a taşındık. Ve çok şükür ki ilk tanıştığım Müslümanlar Hizmet hareketindendi. En basit bir dille söyleyebilirim ki Hizmet’ten çok etkilendim  ve yaptığımız kaliteli sohbetlerden ve tartışmalardan sonra, ortak noktalarımızın olduğunu bilmek ve bu ortak konulardan konuşabiliyor olmak beni çok rahatlattı” diyen Hristiyan din adamı Michiel, Etiyopya’da Addis Ababa’daki Afrika Birliği toplantılarına davet edildiğini ve sonrasında Türkiye ziyareti ile Hizmet insanlarını daha iyi tanıdığını ve hiç unutamadığı, mükemmel hayat tecrübeleri edindiğini sözlerine ekledi.

Reverend Michiel  röportajında duygularını şöyle ifade etti, “Dünyanın her yerinden mükemmel insanlarla tanışma fırsatım oldu.  Hizmet Hareketi’nin verdiği mükemmel eğitim karşısında hayran kaldım. Radikal grupların İslam hakkındaki yanlış söylemlerine inanan birisiydim. Ve zamanla, insanlarla tanıştıkça, Fethullah Gülen’i tanıyıp kitaplarını okudukça, bunun benim daha önce bildiklerimden farklı bir şey olduğunu düşünmeye başladım ve Müslümanlarla kardeş olduğumuzu hissetmek çok da fazla zamanımı almadı.”

“Sizlerden öğrendiğim bir diğer şey de, bu sürece rağmen hala motivasyonunuzu canlı tutabiliyor, yapageldiğiniz güzel işlere devam edebiliyor olmanız. Hala köprüler kurmaya çalışıyor ve bunlara hız kaybetmeden devam edebilmek için de yeni yollar arıyorsunuz.” diyen Dr. Michiel sözlerini şöyle tamamladı, “Zor durumda olan Hizmet insanlarını, şunu söyleyerek motive etmek istiyorum, her zaman hüküm süren tek şey sevgidir. Allah bizim cesaretimizi test eder. Bazen sabrımızı test eder. Lütfen siz de sabredin. Ve her şeyin sonunda galip gelen daima sevgidir.”

Michiel Hizmet insanlarına şu tavsiyelerde bulundu, “Zafer demek, her zaman ihtişamlı galibiyetler anlamına gelmeyebilir. Bizim içimizde vicdan dediğimiz o muhteşem şey var. Bu gece yatağımıza girip uzandığımızda, vicdanımızdaki rahatlığı hissedeceğiz. Çünkü biz daima Allah’ın yolundaydık, siyasi liderlerin değil.”

Hiç bir şüphem yok ki, hizmet insanları şimdiye kadar Fethullah Gülen’den ne öğrenmişlerse, onun izinden gitmeye devam edeceklerdir diyen Dr. Michiel, “biz ihtişamlı zaferlerin peşinde değiliz. Biz sevginin ve her nereye gidersek gidelim barış götürmek derdindeyiz” dedi.

Reverend Dr. Michiel’in röportajı Turkuaz Turquoise Harmony Institute’nin YouTube kanalından Türkçe altyazı ile izlenilebilir:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu