‘Dostlar biz işimize bakalım, müşteriler bekliyor’ | RECEP ATICI

Son zamanlarda Hizmet-i İmaniye ve Kur’ani’ye hakkında şeytanın avukatlığını yapan bazı kimseler sağda-solda gereksiz güft ü gûlarla ortalığı bulandırmak istiyor. Bunun farkında olmayan bazı kimselerde bu tür dedikodulara alet oluyor. Bu tür safsatalarla zihni bulanan kardeşlerimiz de bizlere bu konuları soruyorlar. Biz de sorulan sorunun bir mesnedi olsun diye fırsat buldukça Abdullah Aymaz Hocamıza bu meseleleri soruyoruz. O da sorulan soruya makul cevaplar verdikten sonra genelde mevzuyu şöyle bağlar:  “Dostlar biz işimize bakalım, müşteriler bekliyor.

Evet, bardağın dolu tarafını görebilenler için dünyanın değişik yerlerindeki ‘sulh adacıkları’ tarafından çok güzel hizmetler ortaya konuyor. Onun için habbeyi kubbe yaparak, Hizmet insanlarının zihinlerini boş şeylerle ve vesveselerle meşgul eden kimselere önem vermeden bizler işimize bakmamız lâzım. Zira çok güzel bir hizmetimiz var. Kalbimiz ve kafalarımızı gaye-i hayallerimize ve vazifelerimize kilitleyip vazifelerimize odaklanmalıyız…

Mesela; Amerika Birleşik Devletleri’nden dünyaya online ilahiyat eğitimi veren Respect Graduate School bünyesindeki Risale & Hizmet Araştırmaları Merkezi (R&H) 2022 Güz Dönemine üç dev seminerle giriyormuş. Hocaefendi’nin Kütüphanesi, Siyer Felsefesi ve Tefakkuh Atölyesi. Bunlardan Hocaefendi’nin Kütüphanesi, Hocaefendi’nin düşünce dünyasını şekillendirmiş bütün eserleri tanıyan ve esaslı bir kısmını okumuş gelecek kuşağın aydınlarını yetiştirmeyi hedefliyor. Siyer Felsefesi, Hazreti Muhammed’in hayatını asrın idrakine okutmayı, Tefakkuh Atölyesi ise gelecek yıl açılacak ve durağanlaşmış Müslüman aklını harekete geçirecek Tefakkuh Okulu’nun müfredatını oluşturmayı amaçlıyor.

Ayrıca R&H Koordinatörü Kerim Balcı Güz döneminin sürprizlerinin bunlardan ibaret olmadığının da altını çiziyor. Kuzey Amerika’da yaşayan anne-babalar için açılan Anne Baba Akademisi, yine Kuzey Amerika’da yaşayan ortaöğretim ve lise öğrencileri için açılan Young Seekers gibi derslerin yanı sıra koordinatörlüğünü Seyid Nurfethi Erkal’ın yaptığı Risale-i Nur Okulu da ilk defa seminer formatında bütün Risale-i Nur’un okunup analiz edileceği bir seriyi hayata geçirecekmiş. Daha fazla bilgi ve kaydolmak için https://turkce.respectgs.us/risale-ve-hizmet-arastirmalari-merkezi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir başka misal de Güney Afrika’dan. Güney Afrika’da eğitim veren Nizamiye Koleji’nin geleneksel hale getirdiği Ulusal Futbol Turnuvası, bu yıl Johannesburg’un Midrand semtindeki Midrand Lisesi’nin sahalarında gerçekleşmiş. Dört farklı eyaletten toplam 54 okulun katıldığı müsabakalar, futbolsever öğrenciler için tecrübelerini aktarmak ve ülkenin farklı şehirlerinden gelen öğrencilerle tanışmak için harikulade bir fırsata olmuş.

Bu futbol şölenine katılan Roshnee Spor Kulübü antrenörü Muhammed Ali de şunları söylemiş: “Roshnee Islamic Koleji’nden ve diğer kulüplerden yaklaşık 80 öğrenci ile geldik. Karşılaşmalarda güzel başarılar elde ettik. Nizamiye’nin futbol organizesi çok güzel devam ediyor.”

Aynı şekilde Nizamiye’nin organizesine katılan Sao Paulo Futbol Kulübü baş antrenörü Uwais Nana da duygularını şöyle ifade etmiş: “Burada güzel bir tecrübe kazanıyor oyuncularımız. Bu turnuva çok iyi organize edilmiş. Her şey çok güzel gidiyor. Dürüstçe söylemek gerekirse çok zevk aldık. Nizamiye bu turnuvaları daha sık organize etmeli, işin güzel tarafı ise Cape Town, Durban, Port Elizabeth gibi diğer şehirlerden de takımların gelmesi. Bu bizim oyuncularımız için büyük bir tecrübe.”

Evet, tekrar Aymaz hocama dönecek olursak o, zihinlerin gereksiz şeylerle meşgul olması karşısında şöyle der; “Yahu bırakın bunları. Dünya fıkır fıkır, fikir fikir kaynıyor. Bu kervanın yükü paha biçilmez elmas kıymetinde olduğu için elbette zaman zaman yol kesenler, kırk haramiler olacaktır. Biz hem onların şerrinden bu Hizmet-i İmaniye ve Kur’ani’yeyi sebepler dairesinde korumaya çalışacağız. Hem de Rabbimizin bu davayı koruması için esas sebeplerin yaratıcısı olan Müsebbibü’l-esbaba müracaat edeceğiz. O’na müracaatın ilk mertebesi ise üzerimize düşen vazifeyi ifa etmektir.”

Son bir misali de Almanya’dan verelim. Almanya’nın Xanten şehrinde bulunan mülteciler bürosunun organize ettiği, halka açık festivalde 15 Temmuz sonrası ülkesini terk etmek zorunda kalan Hizmet gönüllüleri festivalde, birlikte yaşamanın önemine vurgu yapmış. Katılan gönüllülerden biri olan Mithat A. ve eşi yapılan güzelliği şöyle değerlendirmiş: “Farklı kültürdeki insanlarla bir araya gelip barış içinde bu şehirde yaşıyoruz. Kültürel çeşitliliklerimiz bizim zenginliğimizdir. Nasıl çorbanın içine farklı baharatlar katarak daha lezzetli olmasını sağlıyorsak, kültürler arası farklılığa da böyle bakmalıyız.  Bir araya gelip ortak programlar yaparsak, halklar arası savaşların durmasına ve küresel barışın oluşmasına katkı sağlayabiliriz.”

Sözü daha fazla uzatmadan Hocaefendi’nin şu ifadesiyle noktalayalım: “Eğer insan, güneşe doğru yürür veya uçarsa, gölgesini arkasına almış olur; sırtını güneşe dönerse bu defa da gölgesinin arkasında kalmış olur.” Bütün mesele Allah’a iman, ümit ve azim ile teveccüh etmekten geçiyor. Eğer bunu yapabilirsek aşılmaz gibi görünen nice engelleri aşarı Allah’ın izniyle…

İlgili Yazılar

Marina Satti ve İnsanlık Dersi

“Fakat, çocukları bize bırakın…”

Hizmet Eğitim Normları-8 : “Ortak Akıl, Kolektif Şuur ve Ferdi Gelişme”

Sitemizde, tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak ve sitemizin trafiği analiz etmek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanıyoruz. Tamam'a veya sitemizde bulunan herhangi bir içeriğe tıklayarak bu ve benzer çerezlerin/teknolojilerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Bildirimi