Danimarka’da, Hizmet Hareketi gönüllülerini ‘Türkiye’ye ihbarla’ tehdit eden iki kişi yargılanacak

Yazar Editör

Kopenhag Başsavcılığı, Danimarka’da Hizmet Hareketi gönüllülerini Türkiye’ye ihbar etmekle tehdit eden iki kişi hakkındaki soruşturmanın tamamlanıp, davaya dönüştüğünü açıkladı. Bu kişiler ceza yasasının 266. maddesine göre yargılanacaklar. Yasa iki yıla kadar hapis veya para cezasını öngörüyor.

Danimarka’da Hizmet Hareketi gönüllülerini Türkiye’ye ihbar eden veya ihbarla tehdit edenler hakkında  devam eden soruşturmalar davaya dönüşüyor. Daha önce 47 yaşındaki bir kadın için ‘casusluktan’ dava açılmıştı. Hakkında 6 yıl hapis cezası ve sınır dışı istenen kadının davası Mart 2022’de görülecek. Kopenhag Başsavcılığı, bu kez Hizmet Hareketi gönüllüsü kişileri Türkiye’ye ihbar etmekle tehdit eden iki kişi hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlandığını açıkladı. Bu kişiler hakkında ceza yasasının 266. maddesinden dava açılacak. ‘Herhangi bir kişiyi tehdit etmek veya korkuya sebep olmayı’ düzenleyen madde 2 yıla kadar hapis veya para cezası içeriyor.

Kopenhag Başsavcısı Lise-Lotte Nilas konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Danimarka yasalarına göre görüşlerini ifade eden kişileri başka ülkelere şikayetle tehdit etmenin suç olduğunu belirtti. Lise-Lotte Nilas, soruşturmanın davaya dönüşmesine karar verdiklerini ifade etti. Yargılanmanın ne zaman olacağı henüz belli olmadı.

Danimarka’da şu ana kadar Hizmet Hareketi gönüllülerini Türkiye’ye ihbar eden veya ihbarla tehdit eden 12 kişi hakkında soruşturma açıldı. Üç kişinin soruşturması davaya dönüştü. 2019 ve 2020’de ihbarda bulunan 3 kişi hakkındaki soruşturmanın devam ettiği açıklandı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...