Haber

Çağlayan Dergisi’nin Düzenlediği Sine-Makale Video Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

Çağlayan Dergisi’nin gençlere yönelik düzenlediği sine-makale video yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmacılar dergide daha önce yayınlanmış makale, şiir ya da resimleri hazırladıkları kısa filmlerle yeniden yorumladılar. Yarışmada ilk üç sırayı alan film, hizmet hareketinin uğradığı mağduriyetleri konu alan makalelerden oluştu.

Kısa filmler; oldukça özgün ve mağduriyetleri çarpıcı bir şekilde anlatmayı başarırken, birinciliği beyaz bir sandalye üzerinde can veren Mustafa Kabakçıoğlu’nun hikayesini anlatan yönetmenliğini Zeynep Özçelik’in yaptığı ‘şahit’ kazandı.

İkincilik ödülü Almanya’ya gitti.  Aralık 2020 yılında Çağlayan Dergisi’nde yayınlanan ‘penceresizlik’ makalesinin yorumlandığı kısa filmin yönetmenliğini Meryem Kurt yaptı.

Yarışmada üçüncülük ödülünü yönetmenliğini Mercan Kuloğlu’nun yapığı ‘sessiz çığlıklar’ filmi kazandı. Kısa filmde yakın tarihte dünyanın farklı yerlerinde soykırıma varan zulümler çarpıcı bir şekilde resmediliyor. Finalde ise Mustafa Kabakçıoğlu ile özdeşleşen beyaz sandalye ile hizmet hareketi mensuplarının maruz kaldığı soykırım anlatılıyor.

3 esere de mansiyon ödülü verildi. Mansiyon ödülünü alan filmler; Norveç’ten Bedia Sude Atasoy’un yönetmenliğini yaptığı ‘liste’, Azerbaycan’dan Semra Ahmedzade’nin yönettiği ‘yanık tedavisinde balık derisi’ ve Romanya’dan Ayşenur Agce’ye ait ‘zeytin çekirdeğinin duası’ oldu.

Yarışmada birinciye 1500, ikinciye 1000, üçüncüye 500, mansiyon alan filmlere de 300’er dolar ödül verildi.

 Yarışmada dereceye giren kısa filmlerin tamamını izlemek için lütfen tıkayın

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu