Yazarlar

Bir Profesörün iddianamesi | Kısa Yusufiye Hikayeleri

BİR PROFÖSÖR İDDİANAMESİ
Yusuf yüzlü, güler yüzüyle malumdur Prof. Dr Mehmet Bey. Her türlü davranışıyla örnek bir üniversite hocasıdır. Gözaltı sürecinin bunaltıcı atmosferinden ancak Sulh Ceza Hakimliğinde tutuklanmakla kurtulmuş cezaevine konmuştur.
Aradan aylar geçer, herkes gibi o da savcılık tarafından kendisi için hazırlanacak iddianameyi pür heyecan beklemektedir. Sonunda iddianamesi ilgili memurlarca imza karşılığı teslim edilir.
İddianamesi özetle şöyledir:
“ Sempatik davranışlarıyla terör örgütüne (legal görünümüyle cemaate) insan kazandırdığı,
Üst seviyede bildiği İngilizce ile kendisinin Amerikan sempatizanı olduğunun düşünüldüğü, Türkiye’ye girmesi halinde onlara rehberlik yapabilecek birikim ve donanıma sahip olduğu vs…”
Bu bilgileri ilgili makamlara aktaran bilgi kaynağı ise tam bir trajedidir. Aynı üniversite çalışan bir memurun şahsi kıskançlık ve hezeyanıdır. Hiçbir suç delili ve şahit olmaksızın tamamı iftira ve hayali tevehhümdür yaptığı. Ama mevsim hazandır. Yemyeşil yapraklar bile dayanamaz o iklimin sıcağına.
Ve o da katılır masumlar kervanına, aylarca boşu boşuna yatar sonunda tahliye olur. Lakin yemiştir secde izli alnı iftira mührünü, işsiz kalır etrafınca hor görülür.
Maalesef ülkemizde sıradan bir memurun hezeyanıyla böyle adaletsizlikler yaşanmıştır.
İster gülünüz, ister ağlayınız. Ama daha önemlisi ne olur anlayınız.

Hizmetten | Zeki Gül

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu