Bir Hizmet Aşığı… Ali Akın Abi Rabbine Yürüdü | İSMET MACİT

Yazar İsmet Macit

Son birkaç yıla ömürlük acılar sığdırdı Hizmet insanları…

Hasretler, gurbetler, ayrılıklar, ölümler, daüssılalar… Dertli insanların gönülleri adı süreç kalan dalgalarla delik deşik oldu, kepezlere döndü.

İmtihanın en acısı ise en hassas olduğunuz hassasiyetinizle suçlanmak değil midir? Hz Aişe gibi iffet abidesi, afifelerden afife annemize zina iftirası bu kabilden değil midir? O gözünü Allah Resulü’nde (sav) açmış ve meleklerin dahi kıskanacağı tertemiz bir hayat yaşamıştı. Münafık karakterinin gereğini yerine getirmiş ve onu en titiz olduğu yerden, namus ve iffetinden vurmuştu.

Hizmet insanı da tıpkı Hz Aişe (ra) annemiz gibi en hassas olduğu yerden vurulmadı mı? Yeryüzüne sevgi tohumları atmak için yola çıkmış, insanlığı yaşama ve yaşatmaya azmetmiş gönül insanlarına atılan “terör” iftirası Hz Aişe annemize atılan iftiradan tonlar taşımaz mı?

İşte böyle belki yüzyılın iftirası ve sonrasında estirilen zulüm ayazında üşüyenlerden biri de Eczacı Ali Akın abi idi.. Ali abi yaklaşık 5,5 yıl önce hicret ettiği Romanya’da Rabbine yürüdü…

 

Onu 1990’lı yılların başında Konya’ya geldiğimde tanımıştım. Eczanesine uğramayan ve çayını içmeyen yok gibiydi. Hz Mevlana’nın türbesine yakın bu eczane adeta bir dergah gibiydi. Onu bilmeyenler maddi ilaçlarını, belinler manevi edviyyelerini alır dönerlerdi.

Ali Abiyi tanıyanlar bilir, kulluk noktasında tavizsiz ve hassas yaşardı. Hizmet’e delilik denilecek ölçüde bağlıydı. Doğru olanı takdir eder, yanlış olanı usulüne uygun dile getirmekten çekinmezdi.

Evet varlığı ile olduğu yeri dolduran, bir şehri güzelleştiren; dostluk, vefa, komşuluk gibi değerlerin hakkını yaşayarak veren bu insan güzeli aramıza kocaman bir boşluk bırakıp son hicretini gerçekleştirme adına asıl memleketi ahiret yurduna yürüdü.

En son iki yıl önce Frankfurt’ta görüşüp kucaklaşıp hasret gidermiştik. İlk tanıdığım yıllardaki aşkından, şevkinden en ufak bir eksilme olmamış bilakis debisi artan ırmaklar gibi daha bir coşkun görünmüştü gözüme… Evet o coşkun akan ırmaklar gibi hizmet etti ve varıp ulaştı sonsuzluk ummanına…

Ali Abinin kaderi hicretlerle örülmüştü. Amerika, Mısır ve en son Romanya… Kaderleri sahabe kaderinden izler taşıyan on binler bugünlerde dünyanın tüm coğrafyalarına sebep perdesi açısından Türkiye’deki zulümden dolayı; hikmet adesesi ile değerlendirildiğinde ise hicret buudlu dağıldılar. Ve bunlar arasında gittikleri beldelerin manevi tapusu gibi oralarda toprağa düşenler oldu.

Ali Abi de Romanya’da belki Hizmet başağa yürüsün diye oradan yolcu oldu ebedi istirahatgahına…

Rabbim mekanını cennet eylesin!

Başta eşi (ablamız) ve çocuklarına sabr-ı cemil lütfetsin..

Fatihalarınızı ve dualarınızı esirgemeyin olur mu?

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...