Haber

Beşir:Hiçbir eşkıya bu yolu kesemez! | Hizmet Konuşmaları

Hizmet Konuşmaları serisinin ikinci bölümünde konuğumuz Türk Alman Eğitim Derneği Başkanı Eyüp Beşir’di. Beşir birbirinden önemli sorular yöneltildi. Hizmet Hareketi misyonunu tamamladı mı sorusuna Beşir  “Bu yol hiçbir zaman inkitaya uğramaz. Hiçbir yol eşkıyası bu yolu kesemez. Bu yolun yanına yaklaşamaz.” ifadelerini kullandı.

Eyüp Beşir, Diyalog faaliyetleri kapsamında bir Papaz ile arasında geçen konuşmayı ise şöyle aktardı: “Ya Eyüp biliyor musun sizinle birlikte ortak faaliyetlerde bulunduğum için beni de şikayet etmişler. Ve bende artık Türkiye’ye gidemiyorum dedi. Fakat bu sebepten dolayı gidememek benim için onurdur ifadelerini kullandı ”

İşte Beşir ile yaptığımız sohbetten satır başları:

RAHAT GÜNLERDE SOFRADA OLMAK KOLAY ASIL MESELE….

“Rahat günlerde sofranın etrafında oturmak çok kolay ama ekmeğin olmadığı bir yerde  aynı sofranın etrafında olanı paylaşmak çok zor bir şeydir. Buna rağmen Hizmet değil bundan dolayı hizmet. ”

“BU KADAR SALDIRIYA RAĞMEN BARIŞTAN YANA OLMANIZ DOĞRULUĞUNUZA EN BÜYÜK ŞAHADET”

Biz onların evine gitmişiz onlar bizim evimize gelmiş. Artık birbirimizi tanıyoruz yani. Çizgimizi de bu 22 sene boyunca ne bu süreç öncesinde ne de sonrasında  değiştirmediğimizi biliyorlar. İnsana olan bakışımızı biliyorlar yaptığımız faaliyetleri biliyorlar. Ortaya konulan eserleri biliyorlar yapılan fedakarlıkları biliyorlar.Bir yabancı dostumuz  “Bu kadar saldırıya rağmen barıştan ayrılmamanız doğruluğunuza en büyük şahadettir.” demişti.

HİZMET GÖNÜLLÜLERİNİN HUKUKUNU ÇİĞNEMEMELİYİZ

İddiaları ortaya atanlar belki ityi niyetli. Belki hizmeti koruma refleksiyle yapıyorlardır. Her ne olursa olsun biz usulümüzden ayrılmamamız lazım. Kuran ve sünnet çizgisinden ayrılmamalıyız. Değilse verdiğimiz zarara elde edeceğimiz kardan çok daha büyük olur. Hizmet gönüllülerinin hukukunu çiğnememeliyiz. Şeffaflık talebi şaibeden değil daha görünür olma ihtiyacından geliyor.

BU YOL HİÇBİR ZAMAN INKITAYA UĞRAMAZ HİÇ BİR EŞKIYA BU YOLU KESEMEZ!

Hocaefendinin bir sözü var,  insanın hiçbir eseri olmasa bile o günlerdeki bu zulme olan dik duruşu Üstad Hazretlerinin misyonu itibariyle en önemli mesajdır. Bu imtihanı verme sırası demek ki bize gelmiş. Allaha bağlı olan insanın onun yolundan ayrılıpta hangi yola gidecek. Yol onun yolu, başka yol yok ki. Bu yona rağmen hizmet değil böyle olduğu için hizmet ediyoruz zaten vaad edilen buydu. Bu yol hiçbir zaman inkitaya uğramaz. Hiçbir yol eşkiyası bu yolu kesemez. Bu yolun yanına yaklaşamaz.

BELKİ ÇOK HATALARIMIZ OLUYOR SONUCUNDA BİZDE İNSANIZ!

Gelen insanları mümkün mertebe kardeşlik atmosferinde karşılamaya çalışıyoruz.İhtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Karınca kararuınca belki çok hatalarımız oluyor ama sonucunda insanız.Türkiye’de yaşanan olayları idrak etmekte zorlanıyorum. Türkiye’deki kardeşlerimizin yerine hüküm cümleleri kurmamalıyız. Bilmiyoruz çünkü çekilen acıların boyutunu. Süreç bitene kadar onlara belli yollardan imkanları seferber ederek birde dualarımızla onlara destek veremeye çalışıyoruz. Birbirimize dua etmemiz lazım. Acımızı hissedip birbirimize dua etmeliyiz kardeşlik bunun için.

BU İŞİN SONU ELBETTE HAYIR OLACAK.

Elimizden geldiği kadar bu insanlığa hizmet etmek Allaha hizmet felsefesi olduğu için bu işin sonu ne olacak elbette hayır olacak. Ne zaman Allah’ın tarafı kaybetmiş ki bugün kaybetsin?

Hizmetten Konuşmaları önümüzdeki günlerde de ev hanımından öğrencisine esnafından öğretmenine kadar pek çok kesimden kişilerle yaptığımız röportajlar ile devam edecek.

ROPÖRTAJIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu