Belçikalı gazeteci 24 saat Fedactio gönüllüsüne misafir oldu: Oruç tuttu, sahur yaptı

Yazar Editör

ÖZGÜR TAŞCIOĞLU – BRÜKSEL

De Standaard gazetesi muhabiri Sophie Faict, Müslüman birinin oruç tutarken neler yaşadığını anlamak ve Ramazan ayının bir kişiye neler kazandırdığını görmek için Müslüman bir ailede 24 saat geçirdi, oruç tuttu, sahur yaptı.

30 gün süren Ramazan ayının bir kişiyi nasıl etkilediğini gözlemlemek üzerine harekete geçen gazeteci Sophie Faict, Fedactio Anvers gönüllülerinden Ferhan Topkaya’nın evine misafir oldu. Bir önceki gece akşam yemeğinden sonra oruca niyetlenen gazeteci ertesi gün öğlen saatlerinde Ferhan Topkaya’nın evine gitti. Gün boyu Ramazan üzerine konuşmalar yapan ikili daha sonra iftar sofrasının hazırlıklarına başladılar.

Yapılan sohbetler içerisinde en çok dikkati çeken konunun inançlı insanların uzun süre aç ve susuz kalmalarının temel nedeninin Allah korkusundan kaynaklandığını düşündüğünü fakat orucun insanı terbiye eden yönüne tanık olduğunu belirtti.

Akşam ailece yapılan iftar sonrası teravih namazına katılan gazeteci, namaz esnasında manevi duygular hissettiğini paylaştı. 24 saat olarak planlanan ziyaret teravih sonrasında Ferhan Topkaya’nın evinde kısa bir istirahat ile devem etti ve sonrasında sahur yapıldı. Yaşadığı bu 24 saatlik deneyimi haberleştiren Sophie Faict, Ramazan ve orucun insanı zorlayan etkisinden ziyade bayram havasında geçtiğini okuyucuları ile paylaştı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...