Avusturalya’da Hizmet Gönüllülerinden İftar: Sizin Gibi İnsanlara İhtiyacımız Var

Yazar Editör

Ramazan ayının bitmesine günler kala, açılan iftar sofraları, yeni yeni dostlukların kapılarını aralamaya devam ediyor.

Avustralya Zaman’da yer alan habere göre, Queensland Eğitim ve Kültür Vakfı ile Wisdom Eğitim Kurumu’nun ortak verdiği sokak iftarına yaklaşık 70 kişi katıldı.

Brisbane şehrinde uzun yıllardan bu yana diyalog ve eğitim alanında hizmet veren her iki kurum, çok farklı milletlerin barış, huzur ve diyalog içinde yaşadığı Avustralya’ya önemli katkı sağladığı belirtildi. Aynı sokakta oturan komşuların davet edildiği iftarda konuşan davetliler, memnuniyetini dile getirerek, ev sahiplerine teşekkür ettiler ve bu programların devam etmesini temenni ettiler.

Verilen iftarlarda renkli ve sıcak dostlukların meydana geldiğini belirten Queensland Eğitim ve Kültür Vakfı (QIS) Yönetim Kurulu Üyesi ve Wisdom Eğitim Kurumu Yöneticisi Canan Çoşkun, her yıl olduğu gibi; bu yıl da farklı inanç grubu temsilcilerini bir sofra etrafında ağırladıklarını söyledi. İlk defa bir sokak iftarının organize edildiğini ve 70 kişiden oluşan birbirinden kıymetli misafir ağırladığını kaydeden Coşkun, ayrıca ev iftarlarında ise 50’den fazla toplumun farklı kesimlerinde insanların katıldığını kaydetti. Programa katılan Avustralyalı misafirler, Türkiye’deki depremde yaşanan deprem felaketi nedeniyle üzüntülerini dile getirdiler.

SİZİN GİBİ İNSANLARA İHTİYACIMIZ VAR

Programda konuşan davetlilerden Queensland Eyaletinin Emniyet Müdür Yardımcısı Ben Marcus,bu tür beraberliklerin ve komşulukların suç oranlarının azalmasına pozitif katkı sağladığını söyledi. Marcus; Özellikle yardım kampanyası için bisiklet süren arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bu çok anlamlı. Hem birbirinizle ilgileniyorsunuz hem de toplumla ilgileniyorsunuz. Bizim sizin gibi insanlara ihtiyacımız var. Şuan da burada yeni arkadaşlar edindim.

Eyalet Milletvekili Peter Russo da “Bir çok iftara katıldım.Benim için en ilginç olan şey ev sahibinin tanımadığı insanları evine alıp yemek yedirmesi.Bu beni çok etkiledi.Çok güzel arkadaşlıklar edindik” dedi.

St.John Kilisesinin başpapazı Dr.Peter Catt da gece ile ilgili şunları kaydetti: “İbrahimi dinlerin hepsinde beraber aynı sofrayı paylaşmak bir kültürdür. Bu tür beraberliklerin sayısı arttıkça dünyanın daha yaşanabilir hale geleceğine inanıyorum.”

EMPATİ YAPIP BEN DE BUGÜN ORUÇ TUTUM

Oruçlu olduğunu belirten federal polis memuru Jordan Ellis, “Bu benim ilk ev iftarım. Davet edilmekten dolayı onur duydum. Bugün sizler gibi bende oruç tutmaya çalıştım. Çok güzel bir tecrübe oldu. Fedakarlığı öğretiyor.

İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Scott McDougall, “Bu iftara davet edilmekten çok mutlu oldum. Sizleri tanıyoruz. Sizlerin mağduriyeti ile alakalı gerçekleri biliyorum. Deprem mağdurları için bende katkıda bulunmak isterim eğer kabul ederseniz” diye konuştu.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...