Haber

Avustralya’da bir ilk: Cami projesinde sona gelindi

Avustralya’nın Melbourne şehrinde hizmet veren Serenity (Huzur) Vakfıca yapılan Kuba Camii inşaatı son aşamaya geldi. Bundan beş yıl önce temeli atılan Kuba Cami inşaatı, kubbelerin kaplama aşamasına gelindi. Cami Külliyesi, tam olarak hizmete girmesi halinde, içinde Charles Sturt Üniversitesine bağlı,  (ISRA) İslami Bilimler ve Araştırmalar Akademisinin de yer alacağı önemli ve ilk kompleks olma özelliğine sahip olacağı belirtildi.

BİN BEŞÜZ KİŞİ BİR ARADA NAMAZ KALİBELECEK

Külliye’nin geldiği son aşama hakkında bilgi veren projenin sorumlusu  ve Serenity (Huzur) Vakfı Direktörü Dr. Ömer Atilla Ergi, şunları söyledi: “Serenity (Huzur) Vakfı tarafından 2016 yılında, temeli atılan Kuba Cami inşaatında kubbelerin kaplama aşamasına gelindi. Kuba Camimiz 1500 kişilik kapasitesine sahip olup, 36 metrelik çift minaresine sahip. Cenaze hizmetlerinin yanısıra, bay ve bayanların ayrı ayrı ibadet edeceği iki kat şeklinde projelendirildi. Ayrıca ISRA (İslami Bilimler ve Araştırmalar) Akademisinin de yer alacağı bir eğitim ve kültür kompleksi olma özelliğine sahip olmuş olacak. Bunun  yanında, çay bahçesi, bir takım sosyal etkinlikle de içinde yer aldığı geniş ve kapsamlı bir proje diyebiliriz. Kuba Cami projesi, hiçbir devlet desteği alınmaksızın, tamamen hayırseverlerin yardımlarıyla devam etmektedir. Şu anda kubbelerin çinko kaplaması ve çatı çalışmaları için yaklaşık beş yüz bin dolara ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla mütevelli heyeti, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan tüm Müslümanların desteğini almak üzere, sosyal medya vasıtasıyla iletmekte ”dedi.

Kuba Camii

NİZAMİYE KÜLLİYESİNE BENZER BİR İLİM VE KÜLTÜR KOMPLEKSİ OLACAK

Avustralya’nın en büyük iki şehri olan Melbourne ile Sydney’i birbirine bağlayan kavşakta yer aldığını kaydeden Dr. Ergi, Cami Külliyesi’nin, Güney Afrika’da İşadamı Ali Kervancı tarafından inşa ettirilen Nizamiye Camii’ne benzer bir özellik taşıdığını kaydetti. Ömer Atilla Ergi, aynı zamanda Osmanlı mimarisiyle iç ve dış yapımı devam eden Kuba Camii Külliyesi’nin, Müslüman toplumunun yanısıra Avustralya’daki diğer farklı inançlara sahip insanların da dikkatiğini kaydetti. Dr Ömer Atilla Ergi, yardım etmek isteyen hayırseverlerin, Kuba Camii’nin  https://www.qubamosque.org/ sitesinden katkıda bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

Avustralya’da bir ilk: Cami projesinde sona gelindi 2

Avustralya’da bir ilk: Cami projesinde sona gelindi 3

Kaynak: Zaman Avustralya

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu