Bir başarı hikayesi | Mülteciydi avukat olma yolunda önemli adımlar attı

Yazar Editör

“Sahip olduğum her şeyi kaybettim ama bunu yeni bir başlangıç olarak gördüm, bir son değil…”

Türkiye’de 2014’ten beri devam eden baskıcı yönetim ile hukuksuzluğun mağdurları arasında yer aldığı için yurt dışına çıkmak zorunda kalan Avukat Mehmet Reşat Bozkurt, mülteci olarak geldiği Almanya’da başarı hikayesini yeniden yazdı.Aldığı eğitimler sayesinde Avukatlık mesleğini yeniden yapmaya başladı.

Ülkesinde hayatı alt üst edilerek tüm kazanımları ve hakları elinden alınanlardan biri de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Avukat Bozkurt oldu.

Bozkurt tüm zorlukları geride bırakarak Almanya’da bir başarı hikayesi yazdı.İşte örnek bir azmin hikayesi…

Eşim ve üç kızım botla Yunanistan’a geçti

Memleketi Van’da avukat olarak çalışırken her şeyini geride bırakıp Almanya’ya göç etmek zorunda bırakılan  Bozkurt, ”Vatanımda siyasi olarak zulüm gördüm, bu yüzden kısmen yürüyerek, kısmen at sırtında kaçmak zorunda kaldım. Güvenlik problemleri nedeniyle Ocak 2017’de Gürcistan’a, son olarak da Haziran 2017’de Almanya’ya geldim. Çeşitli mülteci evlerinde yaklaşık 8 ay geçirdim. İltica başvurum kabul edildikten sonra Mart 2018’de Ingolstadt’a yerleştim. Eşim ve üç kızım botla Yunanistan’a geçti. 2018 Haziran’da nihayet aile birleşimi vizesi ve geçici Alman pasaportuyla yanıma gelmelerine izin verildi. Bunun için Almanya’ya çok minnettarız.” dedi.

Bozkurt, yaklaşık 10 yıl boyunca tecrübe ve bilgi biriktirdiği avukatlığa Almanya’da devam edebilmek için sıfırdan bir dil öğrenmesi ve mesleki eğitimlere katılması gerektiğini söyledi.

Sürgündeki avukat Bozkurt, şöyle konuştu:

Hukukçu olarak çalışmaya devam etmek için kendime olan inancımı hiç kaybetmedim

”Haziran 2018’den itibaren ailemle yeni bir hayata başlayabildim. Alman Devleti’nden ve Alman toplumundan aldığım büyük destekten dolayı kendimi borçlu hissediyordum. Bu güzel ülkeye en kısa sürede uyum sağlamak ve katkıda bulunmak istiyordum. Ve bu hedefe ulaşmak için en iyi program ”Integrationscampüs” (Entegrasyon Kampüs Programı) oldu. Programla Almanca öğrenmenin yanında mesleki konularda da çok büyük destek aldım. Bir işe nasıl başvurulacağını, iş görüşmesine nasıl hazırlanılacağını veya özgeçmiş yazmayı öğrendim. Örneğin Integrationscampüs ekibi, yabancı bir avukatın Almanya’da hangi alanlarda çalışabileceğini benim için araştırdı. Farklı bir dile, dine ve kültüre sahip insanların benim için bir şeyler yapmaya çalıştıklarını görmek gerçekten harika bir duyguydu. Hukukçu olarak çalışmaya devam etmek için kendime olan inancımı hiç kaybetmedim ancak Integrationscampüs bu hedefe ulaşmak için çok belirleyici bir adım oldu.”

Mehmet Reşat Bozkurt, program sayesinde Almancayı C1 düzeyinde öğrendiğini belirterek süreçle ilgili şunları anlattı:

“Dil ezberlenerek değil sürekli tekrarlanarak öğrenilecek bir şey.”

”Bu başarı sadece benim değil, Integrationscampüs ekibine ve öğretim elemanlarımıza da ait. Bizi çok iyi motive ettiler. Yaşadığım problemlerden sonra yeni bir dil öğrenmek kolay değildi. Almanca derslerinin ve bu dersler yanında katıldığım Digitalisierung gibi diğer derslerin payı çok büyük. Ayrıca, mesleği öğretmenlik olan ‘Konuşma Partnerim’ de büyük destek sundu. Haftada bir gün evimize geliyor ve onunla farklı konular hakkında konuşuyoruz. Öğrendiğim dil bilgisini günlük hayatta kullanmak çok önemli. Dil ezberlenerek değil sürekli tekrarlanarak öğrenilecek bir şey. Ayrıca Integrationscampüs’ün önerisiyle Unicef THI Üniversite Grubu, Konrad Quarter’da gönüllü olarak çalıştım. Bu sayede anadili Almanca olan kişilerle tanışma ve onlarla Almanca konuşma fırsatı da buldum. Almanca öğrenmek bana her zaman keyif verdi.

“Birçok kişi için yabancı bir avukatın Almanya’da kendi mesleğini yapması imkansız görünüyor.”

Evet, sahip olduğum her şeyi kaybettim ama bunu yeni bir başlangıç olarak görüyorum, bir son değil. Birçok kişi için yabancı bir avukatın Almanya’da kendi mesleğini yapması imkansız görünüyor. Almanya’ya geldiğimden beri herkes işimi unutmamı ve başka bir iş seçmemi söyledi. Türkiye’den benim gibi mülteci bir avukatın bir restoranda garson olarak çalıştığını duyduğumda çok üzülmüştüm. Benim gibi binlerce kişi var. Çoğu akademik geçmişe sahip. Entegrasyon kampüsünü tavsiye ettiğim arkadaşlarımın çoğu, gelecekte program yardımıyla Almanya’da öğrenilen mesleklerde çalışma fırsatına da sahipler. Bana göre Praktikumlar, Alman işgücü piyasasına entegre olmanın en iyi yolu. Bu nedenle hukuk Praktikumu yapmak istedim, ilk yaptığım başvuru kabul edildi ve Media Markt Satürn Firmasının Hukuk departmanında iki aylık staj yaptım. Orada Alman hukuku ve hukuki terimlere aşinalık kazandım son olarak şikayet mektuplarına cevap ve davalara cevap dilekçesi yazabildim. Bu stajdan sonra Almanya’da avukat olarak da iş bulabileceğime ikna oldum ve bu staj da şu anki işimi bulmama yardımcı oldu. Stajları gerçek iş için bir tür deneme olarak görüyorum. Praktikumlar sayesinde yapmak istediğiniz işin size uygun olup olmadığını öğrenme şansınız var ve aynı zamanda iş piyasasında şansınızı arttırıyorsunuz.”

Uzun vadede Almanya’da hukuk alanında yüksek lisans yapmak istiyorum

Kısa süre önce Augsburg’daki Dr. Galli & Riedl Hukuk Bürosu’nda hukukçu olarak çalışmaya başladığını kaydeden Bozkurt, ”Şu anda deneme süresindeyim. Bu hukuk bürosunda Türk ve Kürt müvekkillerimize anadillerinde danışmanlık yapıyorum ve bu kişilerin hukuki işlerini Alman meslektaşlarımla takip ediyorum. İlk hedefim burada süresiz bir iş sözleşmesiyle çalışmak. Uzun vadede Almanya’da hukuk alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu bana Alman hukuk sistemini daha iyi tanıma fırsatı verecek.
Ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca mülteciden biriyim, ama Allah bana burada yeni bir hayata başlama fırsatı verdi. Bu program sayesinde kendimi geliştirme ve çok değerli dostluklar kurma şansım oldu. Almanya şimdi benim ikinci memleketim. En büyük dileğim Almanya ve Alman Toplumu için bir şeyler yapabilmek.” ifadesini kullandı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...