Haber

Avrupa Parlamentosu’ndan Orhan İnandı çıkışı: Kırgızistan gerekli tüm adımları atmalı

Avrupa Parlamentosu’nun Orta Asya Delegasyonu Başkanı İtalyan Milletvekili Fulvio Martusciello, Kırgızistan’da Türk eğitimci Orhan İnandı’nın Gülen hareketiyle bağlantıları nedeniyle ‘yasadışı olarak kaçırılmasına’ tepki gösterdi. Kırgızistan’ı bu konuda harekete geçmeye çağırdı.

BOLD – Kırgızistan’da MİT tarafından kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın bulunması yönündeki uluslararası baskılar artıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun Orta Asya Delegasyonu Başkanı İtalyan Milletvekili Fulvio Martusciello, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada eğitimci Orhan İnandı’nın ‘yasadışı olarak kaçırılmasından’ dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Ankara’yı İnandı’yı Türkiye’ye getirmeme konusunda uyaran Avrupa Parlamentosu üyesi, Bişkek yönetimini de İnandı’nın serbest bırakılması için gerekli tüm adımları atmaya çağırdı.

 

Fulvio Martusciello şu ifadeleri kullandı: “Kırgızistan’da Türk eğitimci Orhan İnandı’nın Fethullah Gülen hareketiyle bağlantıları nedeniyle Türkiye tarafından yasadışı olarak kaçırılmasını büyük endişeyle izliyoruz. Türkiye, (İnandı’yı) onu sınır dışı etmeye (Kırgızistan’dan Türkiye’ye getirmeye) yönelik her türlü girişimden kaçınmalıdır. Kırgız makamlarından, (İnandı’nın) serbest bırakılmasını sağlamak için mümkün olan tüm adımları atmasını talep ediyoruz.”

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin ‘Forza İtalya’ partisine mensup olan Fulvio Martusciello, Avrupa Parlamentosu’nda AB-Kazakistan, AB-Kırgızistan, AB-Özbekistan, AB-Tacikistan Parlamentolararası İşbirliği Komitesi Başkanlığını yürütüyor. İtalyan siyasetçi ayrıca Avrupa Parlamentosu’nda AB-Türkmenistan ve AB-Moğolistan ilişkileri sorumlusu olarak da görev yapıyor.

Kırgızistan’daki Sapat Eğitim Kurumları’nın eski Genel Müdürü Orhan İnandı 1 Haziran günü evinin önünde kaçırıldı. İnandı’nın MİT tarafından kaçırılarak Bişkek’teki elçilik binasında tutulduğu sanılıyor.

 

Kaynak: Boldmedya

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu