Almanya’nın Herne Kentinde Kadınlar Günü Sergisi

Yazar Editör

HABER: AYLA BAKIR

Kadınlar Günü dolayısı ile Gemeinsam für Herne Derneği, Herne kentinde göçmen kadınların yaptığı, birbirinden farklı sanat eserlerinin bir arada olduğu büyük bir sergi düzenledi.

Fotoğraf: Zehra Karahan

Sergi açılışı, ev sahibi Andrea Prislan’ın konuşması ile başladı. Prislan, böyle bir organizasyonda yer aldığı, ev sahipliği yaptığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Ardından Gemeinsam für Herne Derneği’nin halkla ilişkiler sorumlusu Ayşe Akkuş derneğin faaliyetlerinden bahsetti. Akkus, göç hikayesi olan kadınların, her koşulda güçlü kalabilmesi için destek olduklarını ve bunu ifade edebilmek için bu sergiyi organize ettiklerini dile getirdi.

Fotoğraf: Zehra Karahan

Herne Belediyesi Meclis Üyesi olan Tina Jelveh de konuşmasında, Sanat, göç ve kadın başlıklarını ele aldı. Kadının hayatımızda büyük rol oynadığını ve topluma kazandırdığı değerlerden bahsetti

Açılış konuşması; farklı ülkelerden gelen ve ülkesini terk etmek zorunda kalan kadınların konuşması ile devam etti. Kadınların, ülkelerinden kaçış hikayelerini anlattığı sırada duygu dolu anlar yaşandı.

Fotoğraf: Zehra Karahan

Konuşma aralarında, müzik grubu ” Duo Aciano” Keman ve Gitar eşliğinde sergiledikleri müzik ziyafeti ile programa renk kattı.

Program sonunda dernek eş başkanı Salih Akkuş ,  sanatçı kadınlara çiçek takdim edip teşekkür etti.

Sergide, dernek gönüllülerinden “Kader” filmi yönetmeni *Zehra Karahan’ın göçmen kadınlar ile ilgili fotoğraf sergisi de yer aldı.

Program birbirinden leziz ikramlar, hoş sohbetler ve sergi gezintisi ile devam etti. Sergi esnasında canlı Ebru sunumu ve Filografi sunumu misafirler tarafından büyük ilgi gördü. Programa katılan misafirler sergide emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Fotoğraf: Zehra Karahan

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...