Haber

Herne şehri, zulme uğrayan kadınların sesi oldu

Türkiye’de 11 bin kadın hapishanelerde suçsuzluğunu ispat etmeye çalışıyor.15 Temmuz’un ardından deyim yerindeyse kadınlar hedef tahtası haline geldiler.

Uluslararası arenada oldukça kötü olan kadın hakları karnesi daha da kötüleşti.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2017’de 409, 2018’de 440, 2019 yılında ise 474 kadın erkekler tarafından ekonomik sıkıntı, boşanmak istemesi ya da barışma isteğini reddetmesi gibi nedenlerle öldürüldü.

Bu rakamlara 15 Temmuz’un ardından işkenceye uğrayarak, cezaevinde ilaçları verilmeyerek yada daha farklı şekillerde ölüme terk edilen ya da öldürülen kadınların sayısı dahil değil.

Dünya kadınlar günü öncesinde Almanya’nın NRW eyaleti Herne şehrinde Türkiye’de zulme uğrayan ve şiddet gören kadınlar için etkinlik düzenlendi. Gemeinsam für Herne E.V  Derneği ve  Peaceful Action Platformu Herne Belediyesinin kadınlar günü etkinliğinde stand açtı.

Herne şehri, zulme uğrayan kadınların sesi oldu 2

Yaklaşık 200 kadının katıldığı etkinlikte Türkiye’de yaşanan kadın hakları ihlalleri ve cezaevindeki kadınlar anlatıldı.

Herne şehri, zulme uğrayan kadınların sesi oldu 3

Broşürlerin dağıtıldığı etkinliğe Amnesty International ve Frauenverband Courage dernekleri de destek verdi.

Herne şehri, zulme uğrayan kadınların sesi oldu 4 Herne şehri, zulme uğrayan kadınların sesi oldu 5

Katılımcılar kadın hakları ihlalleri ile duydukları sayılar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Aktivistler bu konuyla daha yakından ilgileneceklerinin sözünü verdiler.

Pek çok kişi Peaceful Action Platformu ile Gemeinsam für Herne E.V’nin hazırladığı pankartlarla fotoğraf çektirerek Türkiye’ye zulme son verme çağrısında bulundu.

Herne şehri, zulme uğrayan kadınların sesi oldu 6

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu