Haber

Prof.Robinson’dan çarpıcı tespitler:15 Temmuz sonrası ortada zulüm ve kıyım görüyorum.

15 Temmuz sonrası Hizmet hareketinin durusunu takdirle takip ediyorum.

İngiltere’nin saygın üniversitelerinden Leeds Becket’te Uygulamalı ve Profesyonel Etik Araştırma Merkezi direktörü  olarak görev yapan Prof.Dr.Simon Robinson, Hizmet Hareketi hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Hizmet Studies Youtube kanalına konuşan Profesör “15 Temmuz sonrası Hizmet hareketinin durusunu takdirle takip ediyorum. ” ifadelerini kullandı.

Robinson kendisiyle gerçekleştirilen röportajda, Hizmete bakışı, Hizmet’in kendisine kattıkları, bir lider olarak Hocaefendi, Mavi Marmara hadisesi ’ne Hocaefendi’nin yaklaşımı, 15 Temmuz’un Hizmetle ilgili düşüncelerine etkisi vs. gibi konular üzerinde sorulara cevaplar verdi. Ünlü akademisyenin İngilizce verdiği mülakatta öne çıkan satır başları şöyle:

• Hizmet, her türlü düşünce ile diyaloğa açık bir hareket ve bu diyaloğu ısrarla sürdürmesi gerekiyor.
• Hocaefendi, Mavi Marmara gibi kompleks bir olay karşısında hükumete ve Hizmet tabanına rağmen prensipli durusunu korudu.
• Hocaefendi nevi şahsına münhasır bir lider, kendisinden sonrası için belirli bir varis ortaya koymayıp hizmetin pratiğini nazara veriyor.
• 15 Temmuz sonrasında görüşlerim değişmedi, bu da Hizmet’i uzun suredir tanıyor olmam ve insanlar üzerinden hizmeti tanımamdan kaynaklanıyor.
• 15 Temmuz sonrası ortada zulüm ve kıyım görüyorum.
• Hizmet mensuplarının yaşadıkları şeyler, ilk Hristiyanların maruz kaldığı zulümden çok farklı değil.
• 15 Temmuz sonrası Hizmet hareketinin durusunu takdirle takip ediyorum.
• Hizmet hareketi süregelen pratiği üzerinden örnek bir “ümit söylemi” geliştirebilir.

Röportajın orjinali:

Profesör Simon Robinson kimdir?

Simon Robinson Leeds Beckett Üniversitesi’nde Uygulamalı ve Profesyonel Etik Araştırma Merkezi direktörü olarak görev yapıyor. Yaklaşık 14 senedir Hizmet Hareketi’ni tanıyor ve özellikle İngiltere ve kıta Avrupası bağlamında yakından takip ediyor. Daha çok sorumluluk tasavvuru ve liderlik yönünü ele alan, Hizmet ve Hocaefendi ile ilgili akademik makaleler kaleme aldı. Birkaç sene önce de Hocaefendi’nin mesuliyet tasavvurunu ele alan bir kitabi raflardaki yerini aldı.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı