Haber

‘40 yıllık hatırayı silerek Meriç’ten geçenlerin’ hikayesi

 

Hizmet Hareketi’nin yaşadığı tenkil sürecinin sembollerinden biri de Meriç nehri oldu. 15 Temmuz sonrası başlayan cadı avından dolayı Türkiye’de nefessiz kalanlar çareyi zor şartlarda ülkeden ayrılmakla buldu. Yüzlerce Hizmet müessesi kapatılırken, kamuda çalışan 150 bine yakın kişi KHK’larla işinden atıldı. Hayatları boyunca suç kavramıyla tanışmamış insanlar, bir gecede terörist ilan edildi. Akşam normal bir vatandaş iken, sabah alınlarına vurulan terörist damgasıyla uyandılar.

‘Ağaç kökü yesinler’ denip, sosyal soykırım ve ölüme terk edilen Hizmet Hareketi gönüllüleri, zor bir kararla ülkelerini terk ettiler. Terörist ilan edilmeniz için; Bankasya’da hesabınız, Zaman gazetesi abonesi olmanız, MEB kontrolündeki özel okula çocuğunuzu göndermeniz, Kimse Yok Mu derneğine bağış yapmanız yeterliydi. Burs ve kurban gibi hayır hizmetleri bile çoktan ‘terör eylemi’ kapsamındaydı. Devletin uyguladığı tenkil sürecinden daha acı olan ise; yakın akrabaların takındığı tavırdı.

Dün örnek aldıkları kişilerin, bugün terörist ilan edilmesine sessiz kalmaları yetmiyormuş gibi, ‘ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ deyip iftiralara destek oldular. Çare, artık vatandan ayrılıp, insan onuru ve inancına saygı duyulan demokrasi ve hukukun hakim olduğu ülkelere gitmekti. Adına ister hicret isterse de sürgün diyelim, zor bir kararla 40 yıllık hatırayı silerek Meriç’ten geçmekti.

MAESTRO Productions, ’40 yıllık Hatırayı Silerek Geçtim Meriç’ten’ diyenlerin hikayesini belgeselleştirdi.

15 Temmuz sonrası zor şartlarda Türkiye’den ayrılanların, o meşum gece ve sonrasında yaşadıklarını dinledi. ”Bir gecede her şeyini kaybedeceğini bilsen, yine de girer miydin o yola?” sorusunun cevaplarını aldı.

‘’O Meriç yerine geldiğimiz zaman arkaya döndü eşim; ‘Vatanıma son bakış yaslı’ dedi.’’ Sözleri belgeselin en can alıcı cümlerinden biri oldu. ‘Bir zehirden iftirayı / Duydum sen say ki baldıran / Kırk yıllık bir hatırayı / Silerek geçtim Meriç’ten’ diyenlerin hikayesi ilk kez Raindrops TV’de olacak.

İLK KEZ RAİNDROPS TV’DE
40 Yıllık Hatırayı Silerek GEÇTİM MERİÇ’TEN
BELGESEL
Yapım: MAESTRO Productions
”Bir gecede her şeyini kaybedeceğini bilsen, yine de girer miydin o yola?”

15 Temmuz, 2021
İSTANBUL: 21.00
ATİNA: 21.00
FRANKFURT: 20.00
NEWYORK: 14.00
#GeçtimMeriçten

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu