Fedactio’un Dostluk İftarına Belçika’da Büyük İlgi

Yazar Editör

Belçika’da faaliyet gösteren Fedactio Diyalog derneğinin her yıl geleneksel hale gelen ‘Dostluk İftarı ( İftar de L’amitié)’ dün akşam düzenlendi. Charleroi’nin maden ocaklarından ve şimdilerde müze olarak kullanılan Bois du Cazier salonunda verilen iftar, “birlikte yaşama ve paylaşma” düşüncesiyle 130 seçkin davetliyi bir araya getirdi. Aynı şehirde bir arada yaşayan insanları, din farkı gözetmeksizin aynı sofrada buluşturan dostluk iftarı, Ramazan heyecanını Charleroi’ye taşıdı.

Charleroi Emniyet Müdürü Lauren Van Doren, Müdür Yardımcısı ve polis sözcüsü David Quinaux, Brüksel Parlementosu Milletvekili Pierre Kompany, Bayındırlık İşleri Encümeni Eric Goffart, Eşit Haklar Encümeni Alicia Monard, Ticaret Encümeni Babette Jandrain, La Nouvelle Gazette’nin editörü Loïc Dévière, Katolik Kiliseler Birliği din adamları ve daha pek çok seçkin davetlinin katıldığı iftar, gece geç vakitlere kadar sürdü.

İftar öncesinde 1956 yılında meydana gelen ve 262 madencinin vefat ettiği Bois du Cazier grizu patlamasında ölen işçilerle birlikte, 6 Şubatta Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremde ölenlere dualar edildi. Okunan ezan ve yenilen iftar yemeği ile birlikte konuklar duygularını uzatılan mikrofonlara paylaşma imkanı buldular.

Gece’de konuşma yapan Brüksel Parlementosu Milletvekili Pierre Kompany, “Her ırktan dostlarım arkadaşlarım var fakat kendi kültürünü başka insanlara açan insanlar gördüğümde çok seviniyorum. Dernekleriniz aracılığıyla dünyanın her köşesine yardımlar ulaştırdığınızı ve bununla bir çok insanı mutlu ettiğinizi biliyorum. Beni bu güzel iftara davet ettiğiniz için de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bayındırlık İşleri Encümeni Eric Goffart da, “Bizlerle paylaştığınız bu iftar sofrası için sizlere teşekkür ediyorum. Ramazan ayının Kuran’da geçen paylaşma ve yardımlaşma dönemi olduğunu biliyorum. Bunlar aynı zamanda evrensel değerler. Charleroi bölgemizde farklı kültürler dialog içinde çok uyumlu bir şekilde yaşıyor. Bunda sizlerin de büyük bir katkısı bulunmaktadır” diye konuştu.

Ticaret Encümeni Babette Jandrain ise “Bu akşam ki dostluk iftarını düzenleyen Fedactio ailesine çok teşekkür ediyorum. İlk defa katıldığım bir iftar programında çok güzel anlar yaşadım ve yeni şeyler öğrendim. Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim” dedi.

İkinci kez katıldı iftar için organizatörler ve katılımcılara teşekkür ededen, Katolik Kilisesi Papazı Pharel de “Hoşgörü, dialog ve paylaşmanın önemini vurgulayan bu program çok güzeldi. Bu tür programlar, farklı dinlerimiz, farklı kültürlerimiz olmasına rağmen birlikte yaşayabildiğimizin göstergesidir2 ifadelerini kullandı.

İftar bitiminde programa katılan misafirler kendi şahsi sosyal medya hesaplarından duydukları memnuniyeti paylaştılar. Özellikle Brüksel Parlementosu Milletvekili ve Belçika milli takımının unutulmaz defans oyuncusu Vincent Kompany’in babası olan Pierre Kompany, Peygamber Efendimizin (SAV) “İnsana saygı duy, çünkü dinde kardeşin değilse de, insanlıkta kardeşindir!” buyurduğunu aktardı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...