Yeni Zelandalılar, Hizmet Hareketi Mensubu Aileleri Bağrına Bastı

Yazar Editör

Yeni Zelanda’nın en popüler turistik beldesi olan Motueka Kasabası sakinleri, AKP Rejiminin zulmü nedeniyle ülkelerine iltica eden aileleri, dört gün boyunca evlerinde misafir ettiler.

Yürütülen cadı avı nedeniyle dünyanın çeşitli ülkelerine dağılan Hizmet Hareketi mensupları, dünyanın ucu sayılan Yeni Zelanda’nın turizm beldesi Motueka Kasabası sakinleri tarafından evlerinde ağırlandı. Kasaba sakinleri 14 aileden oluşan 60’a yakın mülteciyi, dört gün boyunca misafir ederek dolu dolu bir tatil keyfi yaşattılar.

 

Adalar İncisi Foundation (PIF) ile St. Andrews Motueka Uniting Church’ün ortak organizasyonuyla yapılan programda yer yer duygusal anlar yaşandı. Mülteci olarak gelen aileler ebru sanatını icra ederken, tasavvuf müziği ve çeşitli ilahileri seslendirenler unutulmaz anlar yaşattı.

Ev sahibi Yeni Zelandalılara keyifli dakikalar yaşatılırken, her iki halkın mutfağını yansıtan renkli sofralar hazırlandı. Dört gün süren misafirlik sırasında Türk mutfağının en özel lezzetlerinden baklava yapmayı öğrenen Yeni Zelandalı hanımlar, mülteci davetlileri ile yerli misafirlerine ikramda bulundular.

Ülkelerine iltica etmiş mağdur ailelerle empati kurmak amacıyla yapılan ve ilk olma özelliğini taşıyan dört günlük Motueka Kasabası programı, kısa zamanda önemli dostluk köprülerinin kurulmasına vesile oldu. Ayrıca, aynı çatı altında vakit geçiren Müslüman ve Hristiyan aileler, karşılıklı olarak kültürel değerlerini paylaşma imkânı buldular.

KİLİSEDE ÇAĞRI FİLMİ VE HABEŞ KRALI NECAŞİ’NİN SÖZLERİ

Öte yandan program çerçevesinde, kasaba sakinlerinden oluşan St. Andrews Motueka Kilisesi üyeleri ve misafir mülteci aileler, toplu olarak Çağrı filminden Habeşistan’a hicret sahnesini izlerken duygusal anlar yaşandı. Çağrı filminde yer alan bölüm, İngilizce alt yazılı olarak büyük bir ilgiyle izlendi.

KİLİSE BAŞKANI MARSH: BU PROGRAM YENİ ZELANDA’DA BİR İLK

St. Andrews Motueka Uniting Kilisesi Başkanı Janet Marsh, projeye dâhil oldukları için başta misafir ailelere ev sahipliği yapan kasaba sakinlerine teşekkür etti. Marsh; “Bu programı “The Welcome Mat” diye adlandırıyoruz. Bu ziyaret Yeni Zelanda’da bir ilktir. Bu kadar çok bölünmenin olduğu günümüz dünyasında, bir farkındalık oluşturmak çok önemli. Bu tür programları geliştirerek, ortak bağlar kurmak hayati bir adım.” dedi. Meryem Suresi’ne dikkat çeken Kilise Başkanı Marsh, Hz. Meryem kıssasını okuyarak; “Hz. Meryem kıssası İncil‘de de Kuran’da da geçiyor. Farklı açılardan ama aynı hikâye. Hz. Meryem’in ismi Kur’an’da İncil’den daha fazla geçiyor. Ayrıca beni motive eden şey, hepimizin İbrahim’i inançtan olmamız. Bu nedenle birbirimizle konuşmak ve birbirimizi anlamak, kucaklamak ve mağdur ve mazlumları kucaklamak için atılan adımlar ne kadar küçük adımlar olsa da bu adımları atmaya devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

MÜLTECİ OLMAK BİR TERCİH DEĞİL

Tüm masrafların kasabanın değişik kurum ve kuruluşları tarafından karşılandığını belirten programın koordinatörü ve St. Andrews Motueka Uniting Kilisesi Başkanı Janet Marsh, mülteci olmanın bir tercih olmadığını, savaşlar ve siyasi düşüncelerden dolayı insanların ilticaya zorlandığına dikkat çekti.

TÜRKİYE’DE TUTUKLU KADINLARIN EL İŞLEMELİ HEDİYELERİ AĞLATTI

Bu arada programın son gününde misafir mülteci aileler ve ev sahibi Yeni Zelandalı aileler arasında hediyeleşme oldu. Türkiye’de tutuklu kadınların cezaevinde gönderdikleri hediyeler Yeni Zelandalı kadınları ağlattı. Hapishanede olan kadınların el işlemeli kolye hediyesini alan Ann Danleles, gözyaşlarını tutamadı. Yeni Zelanda’da bir ilk olma özelliğini taşıyan ‘misafir mülteciler’ programının koordinatörlüğünü bizzat yapan Ann Danleles, kendisinin de yıllarca cezaevinde görevli olarak çalıştığını belirterek, suçsuz günahsız olarak demir parmaklıklar arasındaki kadınlarla ilgili empati yapabildiğini kaydetti.

Aileler bu programla oluşturulan dostlukların devamı için kurulan ilişkilerin sürdürülmesinde mutabık katıldılar. Veda zamanında ise birbirine sarılan aileler gözyaşlarını tutamadı. Öte yandan Adalar İncisi Foundation (PIF) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Solak, programın anısına, Hz. Adem ve Hz. Havva’yı temsil eden özel bir hayat ağacını St. Andrews Motueka Uniting Kilisesi yöneticilerine takdim etti.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...