Rumi Forum’dan Filistin-İsrail Diyalog Projesine Anlamlı Ödül

ABD’nin başkenti Washington DC`de yaklaşık 25 yıldır aktif olarak dinler ve kültürler arası diyalog çalışmalarında bulunan Rumi Forum,  Geleneksel Diyalog Ödül Töreni’ni ünlü Meridian House’da yaklaşık 100 katılımcıyla gerçekleştirdi.

Bu seneki ödül, 10 yıldan uzun bir suredir Kudüs Gençlik Korosu ile Filistinli ve İsrailli gençleri müzik etrafında bir araya getiren Micah Hendler’a verildi.

Hendler’a ödülünü yıllardır kendisine destek olan Filistinli dostu, kültür elçisi, barış gönüllüsü ve kültürel gezgin Aziz Abu Sarah verdi.

Gecede konuşma yapan Abu Sarah ve Hendler,  kendi hayat hikayelerinden yola çıkarak Filistinli ve İsrailli gençlerin böyle önemli bir projede barışa katkı sunmak için bir araya gelmesin önemine değindiler.

İki isim de bir arada bulunmanın, bugün her zamankinden daha önemli olduğunu ve çatışmaların aşılmasında müziğin ve sanatın güçlü rolünün altını çizdiler.

Rumi Forum Başkanı İbrahim Anlı da Hendler’in bu ödülü alacağının yaz aylarında duyurulduğundan ve son dönemdeki çatışmalardan sonra böyle bir barış projesini desteklemenin ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

Abu Sarah ve Hendler, çatışmaların yaşandığı bu donemde insanların içini ısıtan ve barış adına ümit veren böyle bir adımdan vazgeçmediği ve ertelemediği için Rumi Forum’a özellikle teşekkür ettiler.

Ödül gecesinde ayrıca “Sufi Melody” grubu Mevlana Celalettin-i Rumi’nin eserlerinden “Ne olursan ol yine gel” şiirini, “Ya Rabbi Aşkın Ver” parçalarını seslendirdi.

İlgili Yazılar

“Kur’an’ın Sihirli Ufku Yusuf Sûresi” Kitabı Süreyya Kitap’ta

Hizmet DANMARK Gönüllüleri’nden Huzurevindeki Yaşlılara Sürpriz Ziyaret

HRS ve NEDES’in İnsan Hakları Paneli, 47 Kuruluşu Bir Araya Getirdi

Sitemizde, tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak ve sitemizin trafiği analiz etmek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanıyoruz. Tamam'a veya sitemizde bulunan herhangi bir içeriğe tıklayarak bu ve benzer çerezlerin/teknolojilerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Bildirimi