ORKOZ – 5 yıl sonra 15 Temmuz

Yazar Editör

 

15 Temmuz 2016… Türkiye yakın tarihinin en önemli dönüm noktası. Üzerinden 5 yıl geçti.

O gece yaşananlar gerekçe gösterilerek, ülkede rejim değiştirildi. Öncesi ve sonrasına dair soruların neredeyse tamamı hâlâ cevap bekliyor. Hukuk askıya alındığı için, ülkesini terk etmek zorunda kalan sürgün gazeteciler, o soruların cevaplarını bulmak için ORKOZ belgeselini hazırladı. Gazeteciler, uzmanlar ve tanıklar; on binlerce sayfa iddianame ve ifade tutanaklarını okudu, onlarca saat görüntüyü analiz etti, binlerce sayfa haberi taradı. 15 Temmuz’un tanığı komutanlar ilk kez açık kimlikleri ile bir belgesele konuştu.

Belgeselde aşağıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız:

– Bir darbe girişimi mi, yoksa devlet gücü ile yapılan bir psikolojik harekât mı?

– Hangi belge, 15 Temmuz’un resmi söylemini bitirdi?

– O gecede medya kuruluşları ve Milli İstihbarat Teşkilatı arasında neler yaşandı?

– Askeri hareketlilikle ilgisi olmayan yüzbinlerce insanın hapse atılması, sorgulanması ve işinden olmasının sorumluları yıllar sonra neyi itiraf etti?

– 15 Temmuz’un ‘1 numarası’ kim? Hükümet, ‘’darbe girişiminin sivil ayağı’’ olduğunu iddia ettiği, Adil Öksüz’ün izini neden sürmedi?

– 15 Temmuz ve sonrasında yaşananlar bir soykırım mı?

– 8 gazetecinin, 15 Temmuz araştırmasından çıkan sonuç ne?

Gazeteciler; Ahmet Nesin, Adem Yavuz Arslan, Bülent Korucu, Cevheri Güven, Jorgen Lorentzen, Levent Kenez, Sevinç Özarslan ve Tarık Toros farklı noktalarından 15 Temmuz’u analiz etti, önemli belge ve bilgileri paylaştı.

Hava Kuvvetleri’nden Gürsev Pirge ve Deniz Kuvvetleri’nden Fevzi Katran o geceye ilişkin ilk kez konuştu. Silahlı kuvvetlerde öncesinde ve sonrasında komutanların ve diğer askerlerin yaşadıklarını anlattı.  15 Temmuz gecesi  19 yaşında olan askeri öğrencilere verilen müebbet hapis cezalarının gerçek sebebini ve ailelerine yapılanları Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya paylaştı.

Yapımcılığını International Journalist Association e.V’nin, yönetmenliğini gazeteci Bedrettin Uğur’un yaptığı ve sürgündeki onlarca gazetecinin emek verdiği ORKOZ belgeseli 14 Temmuz Çarşamba TSİ 19:00’da BOLD YouTube kanalında yayınlanacak.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...