Orhan İnandi’nin bulunmasi için Avrupa’da protesto zinciri

Yazar Editör

ORHAN İNANDI’NIN BULUNMASI İÇİN AVRUPA’DA PROTESTO ZİNCİRİ

 

İnsan hakları savunucuları Kırgızistan’da kaçırılan eğitim gönüllüsü Orhan İnandı için Avrupa’nın birçok şehrinde protesto gösterileri düzenledi. Protestolarda ortak mesaj, hayatından endişe edilen İnandı’nın sağ sağlim bulunmasıydı.

 

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 31 Mayıs akşamı kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları Başkanı Orhan İnandı hala bulunamadı. İlk günden beri İnandı’nın bulunması için Kırgızistan’da yapılan protesto gösterileri, insan hakları savunucuları tarafından Avrupa’nın birçok ülkesine yayıldı.

İNANDI İÇİN AVRUPA’NIN MERKEZİNDE EYLEM 

Protestoların yapıldığı adreslerden biri Avrupa Parlamentosu’ydu. Merkezi Belçika’da bulunan insan hakları derneği Solidarity with OTHERS, İnandı için Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nun önünde bir basın açıklaması yaptı.

CEMAL KAŞIKÇI VAKASI HATIRLATILDI: GEÇ KALMAYIN

OTHERS açıklamasında, Orhan İnandı’nın kaçırılması, İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’nda katledilen Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın vakasına benzetildi. Bununla birlikte Avrupa Parlamentosu’na çağrıda bulunan OTHERS, çok geç olmadan harekete geçilmesini istedi.

“ÇİFTE STANDART OLMAMALI”

Muhaliflere Avrupa topraklarında bile saldırılar gerçekleştiğini vurgulayan OTHERS’ın açıklamasında “Ülkelerinin dışında yaşayan savunmasız muhalifler, otokratların uzun kollarına karşı korunmalıdır. Sadece çok uzaklardaki Kırgızistan’da değil, Avrupa’da da otokratların uzun kolları Bahar Kimyongör, Abdullah Bozkurt gibi insan hakları aktivistilerine, gazetecilere, Berivan Aslan ve Zuhal Demir gibi siyasetçilere ulaşmaya çalıştı. Onlar bizi burada, Avrupa’da da susturmak istiyorlar. Bu suistimale karşı koymada herhangi bir çifte standart olmamalıdır” denildi.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE

Orhan İnandı için özgürlük sloganlarının atıldığı bir başka adres Almanya’da Berlin Türk Büyükelçiliği oldu. Büyükelçilik önünde bir araya gelen Aktion für Flüchtlingshilfe ve HRD gönüllüleri, ortak bir basın açıklaması yaptı.

Türkçe ve Almanca olarak yapılan açıklamada yurt dışında yürütülen adam kaçırma eylemlerine son verilmesi istendi. Türkiye’nin yurt dışında kaçırdığı kişi sayısının 113 olduğuna dikkat çekilen açıklamada Kırgız vatandaşı olan eğitimci Orhan İnandı’nın bir an evvel bulunması istendi.

İnsan hakları savunucuları İnandı’nın Kırgızistan’dan Türkiye’ye kaçırılmasını önlemek için bir araya geldiklerini vurgularken, “Yurtdışından uluslararası hukuk ihlal edilerek gerçekleştirilen insan kaçırmalarını protesto etmek ve dünya kamu oyunun dikkatini benzer yasadışı aktivitelere çekmek istiyoruz” denildi.

YASADIŞI KAÇIRMALARA KARŞI ORTAK SES

İngiltere’deki protesto ise Londra’da Türk Büyükelçiliği önünde gerçekleştirildi. Human Rights Solidarity Derneği Eşbaşkanı Merve Aslan İngilizce bir bildiri okudu ve eylemin amacının zorla kaybedilme vakalarını protesto etmek olduğunu belirtti.

Aslan’ın okuduğu bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Biz bugün burada 673 gündür kayıp olan Yusuf Bilge Tunç, 164 gündür kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğit için toplandık. Biz bugün burada kaçırılıp Türkiye’ye götürülen ve orada hapishanelerde işkence ve eziyet görenler için toplandık. Biz bugün burada Selahaddin Gülen için biraraya geldik. Selahaddin öğretmenlik yaptığı Nairobi’de kaçırıldı. Biz bugün burada Orhan İnandı için toplandık.  Orhan Uluslararası Sapat Eğitim Merkezinin başkanıydı. 1995’ten beri Kırgızistan’da çalışıyordu. O bir Kırgız vatandaşı. Hayatını eğitime adadı. Kırgız eğitiminin reformu ve gelişmesine bulunduğu katkılardan Kırgız makamlarından ödüller aldı. Kendisi 10 gündür kayıp. Türkiye’ye götürülüp işkence görmesinden endişe duyuyoruz.”

Toplanan insan hakları savunucuları “Orhan’ı serbest bırakın,” “Uyanın, Erdoğan insan kaçırıyor,” sloganları attı.

REYHAN İNANDI: ORHAN İNANDI HALA BİŞKEK BÜYÜKELÇİLİĞİNDE

Diğer yandan Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda eşinin halen Bişkek’te ve Türk Büyükelçiliğinde tutulduğunu tekrarladı. Reyhan İnandı, eşinin tutulduğu yerle ilgili yeni ve sağlam ihbarlar aldığının da altını çizdi.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...