Norveç’te Saadetli Günler!

Haber | Özkan Tosyalı

Hizmet Hareketi gönüllülerinin davetlisi olarak Norveç’e gelen Saadettin Başer, ülkenin farklı şehirlerinde gönüllülerle bir araya gelerek hatıralarını paylaştı.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin talebelerinden olan Hüsrev Altınbaşak ve Mehmet Feyzi Pamukçu’nun tavsiyeleriyle muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yanına gittiğini ve o günden sonra da kopamadığını anlatarak başladığı söyleşilerinde Saadettin Başer, katılımcıları Hizmet Hareketi’nin açılım yıllarına götürdü. Başer, Sovyetler Birliği yıkılmadan sadece 20 gün önce Muhterem Hocaefendi’nin, “yıkılış çatırtılarını duyuyorum” diyerek kendilerini nasıl Orta Asya’ya gönderdiğini ve o süreçte bizzat şahit olduğu ibretlik ve sırlı hatıraları anlattı. Moğolistan ve Çin gezilerinden de anekdotlar paylaşan Başer, başta Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Turgut Özal olmak üzere, destekleriyle Hizmet Hareketi’nin dünyaya açılmasında önemli katkıları olan isimlerden de bahsetti.

Norveç’in başkenti Oslo’dan başlayıp, Drammen, Skien, Bærum, Asker, Porsgrunn, Kristiansand gibi 10’un üzerinde şehirden Hizmet Gönüllüleriyle bir araya gelen 80 yaşındaki Saadettin Başer, ilerleyen yaşına rağmen yorulmak bilmeden saatlerce ayakta durarak ve büyük keyif alarak anlattığı hatıralarıyla, bu dönem Hizmet’e gönül verenlere, Hizmet insanının nasıl olması gerektiğinin adeta canlı örneğiydi.

Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi ile 1975 yılında başlayan yol arkadaşlığı süresince yaşadıklarını, yine Hocaefendi’nin tavsiyesiyle, “gezdiklerim gördüklerim” adıyla kitaplaştıran Saadettin Başer, katıldığı 18 bölümlük “saadetli yıllarım” adlı YouTube program serisinde de ayrıntılı bir şekilde dile getiriyor.

Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin 50 yıllık vefalı dostlarından Saadettin Başer, Norveç’te ki programlarının sonunda yine Hocaefendi’nin tenkid ve gıybet üzerine tembihlerini hatırlatarak, “sürecin uzaması tenkid ve gıybet sebebiyle” cümlesini nakletti.

İlgili Yazılar

İsveç Malmö’de “Yusuf Suresi” Kitabından Yarışma

Danimarka ve Norveç’ten Gelen Gençler Futbol Turnuvasında Buluştu

‘İnsanlık Karikatürleri’ Londra’nın İkonik Mekanlarında Sergilendi

Sitemizde, tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak ve sitemizin trafiği analiz etmek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanıyoruz. Tamam'a veya sitemizde bulunan herhangi bir içeriğe tıklayarak bu ve benzer çerezlerin/teknolojilerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Bildirimi