Haber

İngiltere Parlamentosu önünde Türkiye’deki kadınlar için eylem

İngiltere Parlamentosu önünde Türkiye’deki kadın hakkı ihlalleri protesto edildi

İngiltere Parlamentosu önünde Türkiye'deki kadınlar için eylem 2

Human Rights Solidarity Kadın Komitesi üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İngiltere Parlamentosu önünde kadın hakları gösterisine katılarak Türkiye’de yaşanan kadın ve insan hakkı ihlallerini protesto etti.

Peaceful Actions Platform ve Human Rights Solidarity gönüllüsü erkek, kadın ve çocukların katıldığı gösteride Türkiye’de erkek ve devlet şiddetine kurban gitmiş, hapse atılmış, hakları elinden alınmış kadınların dramı anlatıldı. Londra’nın tarihi Trafalgar Meydanı’nı Parlamento Meydanı’na bağlayan Whitehall caddesi boyunca yapılan yürüyüşten sonra Parlamento Meydanı’nda toplanan kalabalık, bir taraftan iklim krizini, bir taraftan da kadın hakları ihlallerini protesto etti.

Dünya çapında yaşanan iklim krizinin en büyük mağdurları kadınlar olduğu bilinciyle düzenlenen yürüyüşün organizasyonu Care International tarafından yapılmıştı. Care International her yıl March4Women adı altında dünya çapında yürüyüşler düzenliyor.

Yürüyüş ve gösteri boyunca Human Rights Solidarity gönüllüleri Hanım Büşra Erdal, Ayşenur Parıldak ve Figen Yüksekdağ gibi görüşlerinden veya aidiyetlerinden dolayı hapsedilen kadınların salıverilmesi çağrısında bulunan pankartlar taşıdı.

Human Rights Solidarity Birleşik Krallık merkezli bir insan hakları platformu. Platform
“Önceliği gelecek kuşağın haklarına vermek” prensibiyle faaliyet gösteriyor. Care International Birleşik Krallığın dünyanın fakirlik ve adaletsizlik belalarına karşı mücadele veren uluslararası STK’sı. Care International her Mart ayında March4Women adında yürüyüş düzenleyerek gelir ve adalet dağılımındaki haksızlıkları gündeme taşımaya çalışıyor.

Bu yılki March4Women yürüyüşüne havanın yağmurlu ve korona-virüs korkusunun zirvede olmasına karşın on binin üzerinde Londra’lı katıldı.

İngiltere Parlamentosu önünde Türkiye'deki kadınlar için eylem 3

İngiltere’nin Manchester kentinde Türkiye’deki kadın hakkı ihlalleri protesto edildi

İngiltere Parlamentosu önünde Türkiye'deki kadınlar için eylem 4

Human Rights Solidarity gönüllüleri İngiltere’nin Manchester kentinin
tarihi Aziz Peter Meydanı’nda da Türkiye’de yaşanan kadın ve insan hakkı ihlallerini protesto
etti.

Manchester Merkezi Kütüphanesi’nin önünde gerçekleşen ve Human Rights Solidarity gönüllüsü erkek, kadın ve çocukların katıldığı gösteride Türkiye’de erkek ve devlet şiddetine kurban gitmiş, hapse atılmış, hakları elinden alınmış kadınların dramı anlatıldı.

Gösteri boyunca Human Rights Solidarity gönüllüleri Hanım Büşra Erdal, Ayşenur Parıldak ve Figen Yüksekdağ gibi görüşlerinden veya aidiyetlerinden dolayı hapsedilen kadınların salıverilmesi çağrısında bulunan pankartlar taşıdı. Manchesterlı kadın gönüllüler meraklı izleyicilere çiçek ve el ilanları dağıtarak Türkiye’de yaşanan insanlık dramına dikkatleri çekmeye çalıştı.

Kaynak:TR724

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu