House of One’in iftarında Alman toplumunun renkleri buluştu

Almanya’nın başkentinde 2011 yılında start alan House of One’ın (Bir’in Evi) Berlin Belediye binasında düzenlediği iftara siyaset, akademi, spor ve toplumun farklı kesimlerinden geniş bir katılım oldu. Seçkin davetli topluluğunun yer aldığı iftarın katılımcılarından Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Berlin Eyalet Başbakanı Franziska Giffey, konuşmalarında House of One projesinin önemine dikkat çekti.

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz
Foto: Rene Arnold

House of One’in Danışma Heyeti’nin başkanlığını da yapan Berlin Eyalet Başbakanı Franziska Giffey, Ramazan’ı vesile kılarak Belediye binasının kapısını iftar için açtı. Giffey konuşmasında House of One projesinin önemine dikkat çekerek, ‘Çok etkileyicidir ki, siz bir evi (House of One) hayatla dolduruyorsunuz, insanları bir araya getiriyorsunuz ki o ev daha inşa edilmedi.’ Dedi.

Federal Meclis Başkan yardımcısı Aydan Özoğuz da konuşmasında, pandemiden dolayı iftarlardan uzak kaldıklarını tekrar iftarda buluşmaktan mutlu olduğunu söyledi. Özoğuz, Ukraynalı mültecilerin durumuna dikkat çekerek, Berlin ve tüm Almanya’nın mültecilere kapısını açmasının çok değerli olduğunu ifade etti.

Foto: Rene Arnold

House of One alanını temsil eden haham, imam ve papaz konuşmalarında üç dinin perspektifinden oruç ve orucun barışa olan katkısını anlattı. Haham Andreas Nachama, Musevilikte bir duanın olduğunu belirterek, ’Bu duada bazen üç adım geri atmayı tavsiye eder. Bazen insanın üç adım geri atması gerekiyor ki, barışa bir alan oluşsun.’ Dedi. İmam Kadir Sancı, orucun samimi bir ibadet olduğuna dikkat çekerek, ‘Diğer ibadetlerin bir görünürlüğü var. Oruç kulla Allah arasında olan bir ibadet. Nefis muhasebesi olarak toplumsal barışa katkısı büyük. Bununla birlikte Ramazan’da zekât ve bağışlarla yardımlaşma öne çıkıyor. Bu günlerde savaş mağdurlarını unutmayalım ve onlara sahip çıkalım.’ Dedi.  Protestan papaz Gregor Hohberg, ‘Oruç, insanın gücünün kısıtlanmasıdır. İnsanın her şeyi yapamayacağını anlamasıdır. İnsan bunun farkına vardığında barış içinde yaşar’ diye duygularını ifade etti.

Foto: Rene Arnold

Savaş mağdurları ve hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı anından sonra, Yunus Emre’den ilahilerin yer aldığı tasavvuf musikisi eşliğinde iftar yemeği başladı.

House of One’in geniş katılımlı düzenlediği ilk iftara Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Berlin Eyalet Başkanı Franziska Giffey, Berlin Eyalet Milletvekili Tuba Bozkurt, Yahudi cemaati başkanı Gideon Joffe, Berlin Dinler Forumu Başkanı Budist Dr. Michael Bäumer, Yezidi Düzen Tekkal’ın ve Berlin’in farklı camilerini temsil eden imamların yanı sıra siyaset, akademi ve spor dünyasından yaklaşık 90 davetli katıldı.

Foto: Rene Arnold

İlgili Yazılar

Respect Kur’an Okulu’ndan Yetişkinler için Kur’an Tilaveti Programı

Acacia Derneği’nden Birlik ve Beraberlik İçin Aşure İkramı

Lumina Eğitim Kurumları, Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na Damga Vurdu

Sitemizde, tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak ve sitemizin trafiği analiz etmek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanıyoruz. Tamam'a veya sitemizde bulunan herhangi bir içeriğe tıklayarak bu ve benzer çerezlerin/teknolojilerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Bildirimi