Hollanda’nın önemli gazetelerinden ‘Het Parool’ Hizmet gönüllülerini yazdı

Yazar Editör

AMSTERDAM

Hollanda’nın en çok okunan günlük gazetelerinden, Amsterdam merkezli Het Parool Gazetesi Hizmet gönüllülerini yazdı. Gazetenin köşe yazarlarından Martijn Leerdam, Hizmet Gönüllüsü Gazeteci Basri Doğan’ı köşesine taşıdı. Leerdam köşe yazısında şunlara değindi.

BASRİ DOĞAN KÖPRÜLER KURUYOR

“2016 yılında Türkiye kökenli Amsterdamlı Gazeteci Basri Doğan, Başbakan Mark Rutte ile yaptığı bir röportajın ardından ölüm tehditleri aldığı için Hollanda basınında (De Telegraaf-NOS) haberlere konu olmuştu. Hatta tehditlerden uzaklaşmak için semtini ve evini değiştirmek zorunda kaldı. Dikkat çekici bir şekilde, bu durum Doğan’ın inancından vazgeçmesi için bir neden değildi. Bunun yerine, dünyanın dört bir yanından Amsterdam’a sığınan (iltica) insanları ve sivil aktivistleri desteklemek için çifte görev üstlendi.

Basri Doğan gibi köprü kurucular hem dini kurumlarda hem de medyada daha büyük bir sahneyi hak ediyor. Her aşırılık yanlısı için onun gibi onlarca yerel kahraman vardır. Sorun şu ki, fanatiklere çok daha fazla ilgi gösteriliyor. Öfke ve heyecan, hafif sempati duygularından daha çok satıyor gibi görünüyor.

FANATİZME KARŞI BARIŞÇIL MÜCADELE

Dolayısıyla fanatizmle barışçıl bir şekilde mücadele etmek için daha fazlasına ihtiyaç var. Tehdit altında olanlar için uygun ve uzun vadeli güvenlik önemli bir ön koşuldur, ancak aynı zamanda sadece semptom kontrolüdür. Aynı durum aşırılık yanlılarının bastırılması ve internet üzerinden isimsiz tehditte bulunanların kovuşturulması için de geçerlidir.”

Martijn van Leerdam kimdir?

Hollanda’nın önde gelen gazetelerinden ‘Het Parool’da köşe yazarlığı yapıyor. Bunun yanında Amsterdam Protestan Kilisesi Başkanı ve Amsterdam West Yeşil Sol (GroenLinks) destek grubunun başkanı olması nedeniyle Hollanda kamuoyunda bilinirliliği yüksek bir gazeteci. Martijn ayrıca ilköğretimde (Amos Education) ve Mahalle Semtevlerinde aktif görevlerde bulunmaktadır.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...