Haber

Güney Afrikalı Rahibe Kathy Moragan: Hizmet insanları birer maya gibi içinde bulundukları toplumları güzelleştiriyorlar

TÜRKMEN TERZİ (GÜNEY AFRİKA)

Güney Afrika’da evsiz insanlar için faaliyet gösteren Denis Hurley Merkezi’nin yetkililerinden Rahibe Kathy Moragan, “Hizmet insanları birer maya gibi, içinde bulundukları toplumları güzelleştiriyorlar, keşke yaptıkları bu güzel işlerden dolayı sürgün edilmek zorunda da kalmasaydılar” dedi. Turkuaz Harmoni Enstitüsü’nün (THI) “Hizmet Movement – Ubuntu in Action” isimli röportaj serisinde konuşan Morogan, “Kadınlar ve çocuklar alıkoyulmuş, bebekli anneler alıkoyulmuş. Buna kesinlikle çok acil olarak meydan okunmalı. Bunlara izin verilmemeli, hele ki bugünkü dünya düzeninde” sözleri ile Türkiye’deki zulümlere karşı tepkisini ortaya koydu.

Rahibe Morogan, Türkiye’de inançları yüzünden, insanlık adına çaba gösteren bir gruba dahil oldukları ya da mazlumun yanında durdukları için hapse atılan 50 binden fazla insan olduğunu belirtti.

Güney Afrika’daki okullar vesilesi ile Hizmet Hareketi ile tanıştığını ve Turkuaz Harmoni Enstitüsü toplantılarına ve programlarına katılmaya başladığını anlatan Morogan, Hizmet gönüllüleri ile, geçen zaman içinde güzel dostluklar kurduğundan bahsetti. “Turkuaz Harmoni Enstitüsü şimdiye kadar çok geniş bir sahada harika işlere imzasını attı. Güney Afrika farklı kültürlerin oluşturduğu bir topluma sahiptir. Ve THI, kültürleri, ırkları veya inanışları ne kadar farklı olursa olsun her zaman insanları birleştirme çabası içerisinde” diyen Morogan, son iki yıldır devam eden zorulu Koronavirüs sürecinde de Hizmet okullarının ve diyalog, yardım faaliyetlerinin devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Etnik farklılıkların çok fazla üzerinde durulduğu, insanların etnik kökenlerinden veya inançlarından dolayı zulme uğradığı vahşet dolu bu dünyada, hizmet hareketi, ortak insanlık kavramının üzerinde durarak tüm insanlığa meydan okuyor. Ve olaylara inanç perspektifinden bakarak, aslında tek bir vücut olduğumuzu, tek bir yaratıcı tarafından yaratıldığımızı, ve farklılıklarımızı kabul ederek saygı çerçevesinde yaşamamız gerektiğini anlatıyor.” diyen Morogan Hizmet’i şöyle tanımladı: “Yani hizmet demek diyalog demek, herkesin ne kadar farklı olursa olsun aidiyet hissedeceği bir platform demek.”

Hizmet Hareketi’nin inandığı değerleri yayma adına çok sebatkar bir hareket olduğunu ifade eden Morogan, Hizmet gönüllülerinin bu değerleri yalnızca hakkında düşünülen veya konuşulan değerler değil; aynı zamanda, insanları bir araya getirecek yapılar oluşturarak hayata geçirilen değerler olarak gördüğünü ve yaptıkları işlere bir sebat ve devamlılıkla devam ettiklerini ifade etti.

Hizmet’in okullarının akademik başarıları ile her yıl Güney Afrika’nın en iyi okulları arasına girmeyi başardığını ve geçmişteki ırkçı rejimin etkileri ile halen sosyo-ekonomik olarak mağdur olan ailelerin çocuklarına da burs ve barınma imkanları vererek, özellikle de matematik ve bilim alanında verdiği eğitimle ülkede eğitim alanında ki çok büyük sosyal eşitsizliklere karşı çözüm ürettiğini söyleyen Morogan, Hizmet okullarının eğitim yoluyla isşizliğe de çare olduğunu sözlerine ekledi.

Denis Hurley Merkezi’nin yetkilisi Morogan, “Hizmet insanlarının kendi hayatlarında yaşadıkları zorluklara rağmen bütün dünyada insanlık için ellerinden geleni yapmaya devam etmeleri, hadiseler karşısında güçlü bir şekilde durabilmeleri, uhuvvetlerini, ümidlerini  ve bağlı olduklarını değerlerinini koruyabilmeleri i için dua ediyorum” cümleleri ile duygularını paylaştı.

Güney Afrika’nın önemli Katolik kurumu olan Denis Hurley Merkez’inden rahibe Kathy Moragan’ın Turkuaz’ın Youtube kanalından yayınlanan röportajı:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu