Göçmen öğrenciler başarılarıyla göz doldurdu

 

Almanya’ya göç eden öğrenciler kısa sürede dil eğitimlerini tamamlayarak okudukları liseyi dereceyle bitirdiler ve büyük bir başarıya imza attılar. Öğrencilerin göz kamaştıran başarılarında ise Gymnasium Eringerfeld Okulları büyük pay sahibi oldu.

Sadece Türkiye değil, dünyanın farklı ülkelerinden Almanya’ya göç eden öğrencilerin en büyük korkularından biri eğitimlerini tamamlayamamak ya da sene kayıpları yaşamaktı. Ancak göçmen öğrencilere kapılarını açan Gymnasium Eringerfeld Okulları, öğrencileri sisteme entegre etme ve yeniden eğitime kazandırmada önemli bir boşluğu doldurdu. Gymnasium Eringerfeld’in 41 öğrencisinden 37’si, merkezi olarak yapılan Abitur sınavlarında başarıya ulaştı. Derceye giren ilk üç öğrencinin göçmen kökenli olması ise gözlerden kaçmadı

İnternet üzerinden yayın yapan Panorama News, Dünya Mülteciler Günü’nde mülteci gençlerin Almanya’daki başarı hikayelerini ekranlara taşıdı. Almanya’da kısa sürede dil eğitimini tamamlayarak okuduğu liseyi dereceyle bitiren öğrencilerden biride Yunus Sözeri idi.

Yunus Sözeri 2017 yılında Almanya’ya göç etti. Aynı yıl Eringerfeld’de eğitime başladı. Hiç Almanca bilmediği için dil sınıfına alındı. 2 ayın ardından normal sınıfa geçti. Dil eğitimiyle birlikte diğer dersleri de görmeye başladı. Yurtta birlikte kaldığı arkadaşları ve öğretmenlerinin yardımıyla kısa sürede sisteme adapte oldu. Merkezi sınavda 1,2 nota ulaştı. Hedefi üniversitede mühendislik okuyup enerji ve çevre alanında çalışmak.

Başarılı öğrencilerden Zeynep Beyza Arıkaslan 2016 sonunda Almanya’ya göç etti. Ağırlıklı olarak Türkiye’den göç eden öğrencilerin eğitim gördüğü Gymnasium  Eringerfeld’de eğitime başladı. Bazen sabah saatlerine kadar çalıştı. Belletmenlerinin de yardımı ve yol göstermesiyle Abitur sınavlarında 1.3 notla önemli bir başarıya imza attı.

Rana Yıldız 2017’de Almanya’ya ailesiyle birlikte göç etti. Yaptığı ilk işlerden biri bu okulda eğitimine yeniden başlamak oldu. Yıldız, başarısında göçmen arkadaşlarının ve öğretmenlerinin en önemli aktör olduğunun altını çizdi. Hedefi ise öğretmen olmak. Rana Yıldız arkadaşlarına ve benzer zorlukları yaşayanlara ise “Asla korkmanıza gerek yok” diyerek mesaj verdi.

Rümeysa Deniz ise 7 yıldır Eringerfeld’de okuyor ve yurtta kalıyor. Not ortalaması 1.9. Üniversitede okurken iş hayatına da atılmak istiyor.

Sınavlarda başarıya imza atan diğer bir öğrenci ise 2017’de Türkiye’den geldi. Lise son sınıftaydı ancak lise eğitimi Almanya’da geçerli sayılmadı ve lise eğitimine yeniden başladı. Gymansium’da eğitim hayatına yeniden tutundu. Belletmenleri ve benzer kaderleri yaşayan arkadaşlarının da yardımıyla Abitur’da hedefine ulaştı.

İlgili Yazılar

İsveç Malmö’de “Yusuf Suresi” Kitabından Yarışma

Danimarka ve Norveç’ten Gelen Gençler Futbol Turnuvasında Buluştu

‘İnsanlık Karikatürleri’ Londra’nın İkonik Mekanlarında Sergilendi

Sitemizde, tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak ve sitemizin trafiği analiz etmek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanıyoruz. Tamam'a veya sitemizde bulunan herhangi bir içeriğe tıklayarak bu ve benzer çerezlerin/teknolojilerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Bildirimi