G. Afrika Hizmet Okullarında Derece Yapan Öğrenciler: Sınavların Asıl Kazananları Öğretmenlerimiz

Yazar Editör

Güney Afrika’da eğitim gönüllülerinin açtığı okullar, 15 yıllık geleneği bozmayarak, bu yıl da üniversite giriş sınavlarında (Matric) yüzde yüz başarı elde etti. Star Kolejleri yüzde 92.75 ortalama ile özel okullar arasında ilk sıralarda yer aldı.

Star Kolejlerinin başarısı ülkenin ulusal gazetelerinde ve radyolarında da haber oldu. Hizmet okullarının derecesi, ülkenin köklü medya grubu Independent’ın gazetelerinde yer aldı ve grubun haber sitesi IOL’de de trend haberler arasında girdi. Citizen gazetesi de başarılara yer verdi.

Star Kolejleri öğrencileri, gönderdikleri mesajlarla, Covid-19’a denk gelen zorlu üniversite sınavına hazırlık sürecindeki ekstra fedakarlıkları ile başarılarında çok büyük katkıları olan öğretmenlerini, sınavların gerçek kazananları olarak tanımladılar.

Pretoria’daki Star Kolej’in altı derste en yüksek puan olan A alan öğrencisi Oratile Magoro, eğitimcilerin kendilerine sadece dersleri öğretmekle kalmayıp, çalışmalarında mükemmelleşmeye hazırladığına inandığı için öğretmenlerini “VIP’ler” olarak adlandırdı. Magoro duygularını şöyle ifade etti: “Öğretmenlerimiz, her öğrencinin güvenli ve rahat bir ortamda kaliteli eğitim almasını sağlamayı her zaman taahhüt eden çok önemli kişilerdir (VIP’ler). Sadece bilim ve ticari konularda ilginç dersler öğrenmedim, aynı zamanda daha iyi bir insan olmama yardımcı olan insanlık ve merhamet dersleri de öğrendim. Okulumuz sadece tuğla ve beton değildir, evden uzakta bir evdir bizim için”.

Star Kolej Durban’ın sekiz dersten A alarak, yüzde 93.13 ortalama ile eyaletin en başarılı beşinci öğrencisi seçilen Shivaak Singh ise dördüncü sınıftan beri eğitim aldığı okulu Star için şunları söyledi: “Her öğretmen gelişimimde önemli bir rol oynadı. İlkokuldaki eğlenceli Matematik kamplarından lisedeki zorlu uluslararası bilim olimpiyatlarına kadar, elimden gelenin en iyisini yapmak için mücadele ettiğim dönemlerde öğretmenlerim, her zaman ilham ve cesaret kaynağım oldu. Yalnızca akademik mükemmelliği değil, aynı zamanda verilen sözü tutmanın önemini, dürüstlük ve hesap verebilirlik değerlerine de önem verilen bir ortam olan Star Koleji’nin bir parçası olduğum için minnettarım.”

Sınavlarına olabildiğince erken hazırlanarak ve tüm hazırlık döneminde sınavları için öncelikler belirleyerek 7 A derecesi ile gurur duyduğu sonuçları aldığını söyleyen Star Kolej Pretoria’dan Phakamile Ncokazi: “Ama Star Koleji’ndeki mükemmel eğitimcilerin desteği olmadan bunu başaramazdım. Hem sınıf içinde hem de sınıf dışında bize yardımcı olmak ve tavsiyelerde bulunmak için her zaman hazırdılar; öğretmenlerimiz en yüksek performansı elde etmemiz için bizi motive ettiler” sözleri ile eğitimcilerin hakkını verdi.

Horizon Vakfı’nın bursu ile okuyanlardan Nito Sibisi ise 5 A aldı ve kendisi için geleceğin kapılarını açtığı için Horizon’a çok minnettar olduğunu şu ifadeleri ile dile getirdi: “Lise deneyimimin tamamını değiştiren Horizon’dan bir burs alacak kadar şanslıydım. Sürekli olarak olağanüstü öğrencilerle çevriliydim ve bu beni okul çalışmalarıma zaman ayırmaya motive etti. Küçük zorluklara rağmen üniversiteye hazırlık yılım harikaydı. Horizon eğitimcilerinin, hocalarımın ve kardeşlerim olarak gördüğüm arkadaşlarımın yardımları olmasaydı bu tür sonuçlara ulaşamazdım.”

Yine Horizon Koleji’den 8 A alan Kgomotso Shoke da; “12. sınıfta önceki yıllarımıza göre daha fazla çalıştık. Okulumuzun oluşturduğu kardeşlik ve eğitim ortamı ile çok iyi bir hazırlık devresi geçirdik’’ ifadelerini kullandı.

Horizon’ın 7 A alan öğrencisi Boaz Lutumba, “unutulmaz bir deneyim yaşadığını, yıl boyunca karşılaştığı bir çok zorluğa rağmen, arkadaşlarının ve ailesinin cesaretlendirmesinin yanı sıra öğretmenlerinin kendisine olan inancının onu çalkantılı yolculuğuna devam etmesi için motive ettiğini söyledi.

Sekiz derste A derecesi alan Cape Town’daki Star Kolej Bridgetown’dan Tanweer Alli de diğer şehirlerdeki öğrenciler gibi her öğretmenin rolünü şevkle oynadığını ve her zaman onu desteklediklerini belirtti.

Star Bridgetown’dan 8 A alan Nejdet Demirtaş: “Yüce Allah’a, aileme ve tabii ki tüm hocalarıma çok teşekkürler. Okul kariyerime başladığımdan beri ve şimdi bile, tüm hedeflerime ulaşmam için bana ilham vermeye ve motive etmeye devam ediyorlar.” dedi.

GÜNEY AFRİKA’DAKİ EN İYİ ÖZEL ERKEK OKULUYUZ

Star College Bridgetown müdürü Uğur Hulusi Patlı ise 2022 Matric başarısını şu sözlerle özetledi: “Bridgetown, sıkı çalışmanın ve özverinin olağanüstü sonuçlar getirdiğini bu yıl da kanıtladı. 2003’ten bu yana %100 başarı oranına ulaştık. 2022 akademik yılı da farklı değildi, 12. Sınıf öğrencilerimiz %100 geçme oranı ve %91,67 lisans geçme oranı elde etti. Ortalama 3,25 A  elde edildi.” Patlı sözlerine şöyle devam etti: “2022’de en iyi öğrencimiz Mehdi Da Costa Matematikte yüzde 100 derece aldı ve toplamda 10 A’ya ulaştı. Üniversiteye başvuran öğrencilerimizin bu olağanüstü başarısı, yalnızca öğrencilerimizin değil, aynı zamanda okul yılları boyunca çocuklarımıza rehberlik eden kendini işine adamış öğretmenler ve destekleyici ebeveynlerden oluşan ekibimizin çabalarının sonucudur. Bu sonuçlar, Güney Afrika’daki en iyi özel erkek okulu olmamızı sağladı.’’

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...