Haber

Hocaefendi ‘sınav soruları çalındı’ iddialarına cevap verdi

Son günlerde yeniden başlayan ‘sınav soruları çalındı’ tartışmalarına Fethullah Gülen, son noktayı koydu: “Hırsızlık, günahtır asla tasvip edilemez, buna mazeret uydurulamaz.”

  “Maalesef bu işi de bizim üzerimize yıkmışlardı zaten” diyen Fethullah Gülen, böyle bir suçlama karşısında Hizmet Hareketi’nin duruşunun ne olduğuna dikkat çekti.

Ekrem Dumanlı’nın TR724’te aktardığına göre Gülen, soruların çalınması iddiasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bir kere şunu çok net bir şekilde ifade etmek lazım. Hırsızlık asla ve kata caiz değildir, bunu kimse tecviz edemez. Günahtır asla tasvip edilemez, buna mazeret uydurulamaz. Bu mevzuda kendi kendine tevil yapan olmuşsa vahim bir hata yapmıştır. Ben böyle bir günahı asla tasvip etmem. Zaten bir sınav sorusunun çalınması o imtihana giren başka insanların hukukuna da tecavüzdür.”

SORUŞTURMA AKP VE MHP YÖNETİMİNE UZANMIŞTI

KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili ilk soruşturma, AKP ve MHP yönetimlerine kadar uzandı. Ardından da soruşturmanın üzeri örtüldü. Muhalefetin 7 kez verdiği “KPSS araştırılsın” teklifi her defasında AKP oylarıyla reddedildi. Soru çalma iddiaları Hizmet Hareketi’ne yöneltildiğinde açık bir deklarasyon yayınlandı ve  olayın ucu nereye dayanırsa dayansın araştırılması gerektiği vurgulandı.

NE OLDU DA AKP HÜKUMETİ SUÇLAMAYA BAŞLADI?

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, 30 Mart 2015’te yaptığı basın toplantısında şunları söylemişti:

Hocaefendi ‘sınav soruları çalındı’ iddialarına cevap verdi 2

“Yolsuzluk ve hırsızlıklar günlük hayatımızın bir parçası haline geliyor. Oysaki hırsızlığın hiçbir çeşidi kabul edilemez. Sınav sorularının çalınması dahil. Ortada bir suç şüphesi varsa, bunun üzerine elbette gidilmeli. Ancak iddia edilen suç üzerinden tam 5 yıl sonra, ‘proje mahkemeler’ etrafında oluşturulan KPSS soruşturmaları, talimatla başlayıp talimatla yürüyen bir süreç izlenimi bizde ağır basmaktadır. Biz, KPSS tartışmaları etrafında Hizmet Hareketi’ne karşı üretilen bu son iddiaları, birkaç yıl evvel ‘…bir savcı üç polisle cemaati terör örgütü ve çete kapsamına sokar bitiririz…’ şeklinde ifade edilen kumpasçı zihniyetin yeni bir uygulaması olarak değerlendiriyoruz. Ortada bir suç varsa, bu delilleriyle ispat edilmeli ve ‘bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından’ yargılanmalıdır. Ama KPSS iddialarının, VIP torpil tartışmalarının hemen akabinde gelmesinin zamanlaması manidar. Beş yıl önce aynı sınavla ilgili olarak PKK’yı suçlayan hükumet ne olmuş da bugün Hizmet’i suçlamaya başlamıştır?”

Kaynak : Boldmedya

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu