Efendimiz (SAV) aile sohbetlerini ihmal etmezdi

Malumunuz aile, hayata dair temel doğruların çocuklara verilmesinde bir okul görevi üstlenir. Bu anlamda aile ocağı, çocuğun ilk okulu, anne ve baba da ilk öğretmenidir.
Çocukların zihin dünyalarına aile okulunda ekilen tohumlar, güçlü bir şekilde yeşerir, zamanla meyvelerini verir ve bu verimlilik ömür boyu sürer.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (sas) her hususta olduğu gibi aile reisi olarak da bizim için bir rol modeldir. Acaba Efendimiz (sas) aile içi eğitimde nelere dikkat ediyordu? Çocuklarıyla nasıl ilgileniyordu? Onları hayata nasıl hazırlıyordu?

EFENDİMİZ (SAS) YAŞAYARAK ÖRNEK OLUYORDU

Çocuklar, anne-babasının söylediklerinden ziyade yaptıklarını, hal ve hareketlerini izler ve örnek alır. Efendimizin (sas) hayatına baktığımızda aile içi eğitimde bu hususa çok dikkat ettiğini görüyoruz. Mesela 5 yaşlarından itibaren Efendimizin terbiyesi altında yetişen Hz. Ali, peygamberlik geldiğinde Allah Resulü ile Hz. Hatice annemizin namaz kıldıklarını görmüş, bundan etkilenmiş, İslam’a girmiş ve namaza başlamıştır.

Efendimiz, Hz. Ali’ye namaz kıl şeklinde bir baskı yapmamıştır.
Aynı şekilde Efendimizin çocukları Hz. Zeyneb, Ümmü Külsüm ve Rukayye de babalarının örnek hayatından etkilenmişler, Hz. Ali gibi hemen Müslüman olmuşlardır.

SEVGİSİNİ SÖZLÜ VE FİİLİ OLARAK GÖSTERİYORDU

Efendimiz (sas), çocuklarını çok seviyor, onlara sevgisini hem sözlü hem de fiili olarak gösteriyordu. Onlarla anlayacağı dil ile konuşuyor, şakalaşıyor ve hediyeler veriyordu. Çocuklarının oyunlarına katılıyor, duygularını paylaşıyor ve onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyordu. Torunları Hz. Hasan ve Hüseyin’i kucağına alıyor, o­m­­uzuna çıkarıyor, sırtında taşıyor, isteklerini ye­­rine getiriyordu.

ÇOCUKLARIN İYİ YETİŞMESİ İÇİN GAYRET EDİYORDU

Efendimiz (sas), çocukların iyi yetiştirilmesine ayrı bir önem veriyordu. Peygamberimiz (sas), ana-babalara, çocuklarını iyi bir eğitim-öğretimden geçirmelerini, kabiliyetlerine göre binicilik, okçuluk, yürüyüş, koşu, yüzme gibi sporlara yönlendirmelerini, çağın şartlarına uygun yararlı bir meslek kazandırmalarını tavsiye ediyordu.

AİLEDE EĞİTİM

Peygamberimiz (sas), evinde akşam ile yatsı namazı arasında sorulu cevaplı aile içi sohbetler yapıyor, bu şekilde hane halkını yetiştiriyordu.

Efendimiz (sas), ana-babalara, çocuklarını iyi bir eğitim-öğretimden geçirmelerini, kabiliyetlerine göre onları yönlendirmelerini ve çağın şartlarına uygun bir meslek kazandırmalarını tavsiye ediyordu.

Peygamberimiz (sas) ailesiyle seyahatler yapıyor, gittikleri yerlerde onlara mekân rehberliği yapıyordu. Aldığı misafirlik davetlerine de eşiyle katılıyordu.

GÖRDÜĞÜ HATALARI TATLI DİLLE ÇÖZÜYORDU

Efendimiz Hazreti Muhammed (sas), yaptığı yanlış bir işten dolayı çocuklarını azarlamıyor, yapılan işin yanlışlığını incitmeden söylüyor ve onlara davranışın doğrusunu gösteriyordu.

Rafi isimli sahabinin başından geçen bir olay bu konuda güzel bir örnektir. Şöyle anlatıyor Hz. Rafi, “Çocukluk yaşlarında iken bir hurma ağacı taşlamıştım. Beni Allah Resulü’ne götürdüler. Peygamberimiz, ‘Oğulcuğum! Hurmayı niçin taşladın?’ diye sordu. Ben, ‘Karnım açtı, yemek için.’ deyince, ‘Yavrum, acıktığın zaman bir daha hurmayı taşlama, kendiliğinden altına düşenlerden ye!’ buyurdu. Sonra başımı okşadı ve “Allah’ım! Bu yavrunun karnını doyur.” diye dua etti.

Bu olayda dikkatimizi çeken ilk şey, Efendimizin bu çocuğa, “Oğulcuğum!” diye tatlı ve yumuşak bir hitapla başlamış olmasıdır. Bir başka nokta, bir daha taşlamaması gerektiğini söylemesi yani hatasını kavratmasıdır. Son ve daha önemli bir husus da açlık nedeniyle hurma yeme ihtiyacı hissederse kendiliğinden alta düşeni yemesinin doğru olacağını hatırlatarak alternatif bir yol göstermesidir.

EFENDİMİZ (SAS), AİLE İÇİ SOHBETLER YAPIYORODU

Rahmet Peygamberi Efendimiz (sas), kendi evinde akşam ile yatsı namazı arasında sorulu cevaplı aile içi sohbetler yapıyor, bu şekilde hane halkını yetiştiriyordu. Adeta bir okul işlevi gören bu akşam sohbetleri ev halkı arasında ciddi bir muhabbet oluşturuyordu. Bu enfes sohbetlerden edinilen bilgi ve terbiye aynı zamanda diğer insanlara da ulaştırılıyordu.

MİSAFİRLİKLERE EŞİYLE KATILIYORDU

Aile fertlerinin birbirlerine kenetlenmesi adına nitelikli bir dinlenme ve eğlenme de önemli bir ihtiyaçtır. Dinlenme ve eğlenme adına yapılacak aktiviteler, aile üyelerini birbirine kenetleyen paylaşım anlarıdır. Efendimiz (sas), Hatice annemiz ve çocuklarıyla Mekke vadilerine seyahatler yapıyor, gezdikleri bölgeleri ailesine tanıtıyordu. Aldığı misafirlik davetlerine mutlaka eşiyle katılıyordu.

https://www.yeniailem.com/efendimiz-sas-aile-sohbetlerini-ihmal-etmezdi/#.XLSRxNh7mUk

İlgili Yazılar

Yapay Akl-ı Selim Mümkün mü?

Hizmet Eğitim Normları-5: Mentorler; Rol-Model Abla ve Abiler

“On geceye yemin olsun ki…”

Sitemizde, tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak ve sitemizin trafiği analiz etmek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanıyoruz. Tamam'a veya sitemizde bulunan herhangi bir içeriğe tıklayarak bu ve benzer çerezlerin/teknolojilerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Bildirimi