Haber

Diyalog Korosu, Türkçe ilahilerle ilk konserini verdi

Farklı kültür ve ırktan insanlarına ev sahipliği yapan Almanya’nın mozaik şehirlerden Kerpen’de, farklılığı zenginliğe dönüştürenler müziğin evrenselliğinde bir araya geldi. Farklı etnik gruptan kişilerin oluşturduğu ‘Diyalog Korosu’ ilk sınavını kilise de verdi. Türkçe okunan ilahiler programa ayrı bir renk kattı.

Kerpen’de bulunan GIVE Derneği ve Katolik Kilise’nin ‘farklı kültür ve dinden insanların şarkılar (ilahiler) söylerek, mutlu olmalarını sağlamak’ için yola çıkmasıyla Diyalog Korosu’nun temelleri atılmış oldu. Sadece bir ay önce hayata geçirilen koro, sıkı provalarla ilk sınavını kilisede verdi. Kilise sanatçısı Karol Bialas’ın yönetiminde çalışmalarını yaptı.

 

İlk sınav günü geldiğinde koro yoğun bir ilgiyle karşılandı. Beklentilerinin üzerinde izleyici saşlondo yerini aldı. Programda 5 ilahi okunurken, ilahiler arasında İslam ve Hristiyanlıktan dualar okundu. Her iki dinin müntesipleri, dualarını okudu. Barış, kardeşlik ve huzur için dua edildi. Peygamber Efendimiz (sav) için yazlan nâat ‘Dün Gece’ ve Yunus Emre’den ‘Gel gör beni aşk neyledi’ ilahileri kilisenin duvarlarında yankılandı.

GİVE Derneği adına bir konuşma yapan Murat Gök, farklı kültür ve dinden insanları aşureye benzeterek, ‘Bir araya geldiğimizde farklılıklarımıza rağmen güzel bir birliktelik ortaya koyarız’ dedi. Program sonunda misafirlere aşure ikram edildi. Diyalog Korosu ilk sınavından başarıyla çıkarken, bir sonraki programlar için kollar sıvandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu