CUMA HUTBESİ | Berat Kandili

Yazar Editör

DERLEYEN: AKADEMİ DUISBURG 

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ إِنَّا كُنَّا مُنْذِرِينَ (3) فِيهَا يُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِيمٍ (4) أَمْرًا مِنْ عِنْدِنَا إِنَّا كُنَّا مُرْسِلِينَ (5) رَحْمَةً مِنْ رَبِّكَ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (6)

3 – Biz onu kutlu bir gecede indirdik. Çünkü Biz haktan yüz çevirenleri uyarırız.

[Müfessirlerin bazıları kutlu gecenin Berat gecesi olduğunu söylerler.]

4-6 – O, öyle bir gecedir ki her hikmetli iş, tarafımızdan bir emir ile, o zaman yazılıp belirlenir.

Rabbinden bir rahmet olarak hep Resuller göndermekteyiz. Muhakkak ki O, her şeyi hakkıyla işitir ve bilir.  Duhan Suresi 3-6.

[Emrin hakîm ( اَمْرٍ حَـكٖيمٍؕ) şu iki mânaya gelir:  1.Hikmetli, hiçbir yanlışı olmayan iş. 2.Kesinleşmiş, önlenmesi mümkün olmayan iş.]

Kıymetli kardeşlerim; Allah celle celalühu, kullarını affetmek için adeta vesileler yaratmaktadır. Bunlardan biriside önümüzdeki pazartesiyi salıya bağlayan gece olacak  olan Berat gecesidir.

Berat gecesi, bütün günahlardan beraat etmek, hayatımıza yeni bir yol çizmek için yoğunlaştırılmış af gecesidir. Aişe validemizden rivayet edilen bir hadis-i şerifte Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, şöyle buyururlar:
“Allah Tealâ, Şaban ayının onbeşinci (Berat) gecesinde -rahmetiyle- dünya semasına tecelli eder ve Kelb Kabîlesi’nin koyunlarının tüyleri sayısından daha çok sayıda günahkârı affeder.” [1]

Burada zikredilen sayı, kesretten kinaye olarak söylenmiş bir sayıdır. Yani Allah celle celalühu, ne kadar günahınız olursa olsun bu gecede hepsini affeder demektir. Dikkat edilecek husus, bizim tam bir inanmışlıkla ve affedileceğimize dair sağlam bir ümitle Allah’a yönelmemiz olacaktır.
Berat gecesinin mübarekliği ve özellikleri hakkında sahih hadîs-i şerîflerden bir-ikisi şöyledir:

Rasûlulllah (sas): “Allah Tealâ bütün şeyleri Berat gecesinde takdir eder. Kadir gecesi gelince de bu şeyleri sahiplerine teslim eder.” buyurmuştur.

“Şaban’ın ortasındaki (Berat) geceyi ibadetle ihya ediniz, gündüzünde de (salı günü) oruç tutunuz. Allah Tealâ o akşam güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen, onu affedeyim. Yok mu benden rızık isteyen, ona rızık vereyim. Yok mu bir musibete uğrayan, ona afiyet vereyim. Yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der.” buyurmuştur.[2]

Bir diğer hadîste ise Berat gecesinde yapılacak duaların geri çevrilmeyeceği müjdesi verilmiştir.[3]

Bu arada yeri gelmişken duaya şevkimizin artması adına şu hakikatleri hatırlamakta fayda var. Rabbimizin dualarımızı kabul etmesi demek istediklerimizi hemen aynen verecek demek değildir.  Rabbimizin dualarımızı kabul etmesi beş türlü olabilir. İsterse ve hikmetine uygunsa anında aynen cevap verebilir. Hakkımızda hayırlı değilse daha hayırlısı ile sonra ya da ahirette cevap verebilir. Hadisi şerifte “Sadaka ve dua başa gelecek bela ve musibeti geri çevirir” deniyor. Rabbimiz yaptığımız dualarla başımıza gelecek bela ve musibeti geri çevirerek cevap verebilir. Yaptığımız dualarla günahlarımızı affederek ve ahiretteki makamımızı yükselterek de cevap verebilir. Belki de hepsinden önemlisi hadisin ifadesi ile “Dua ibadetin özüdür” ve ibadetlerin asıl mükâfatı ahirette alınır fehvasınca bize düsen aşkla şevkle bu tür gecelerde ve günlerde dua etmektir.

Kaynaklarımızda Berat gecesinin beş özelliğinden bahsedilmektedir:

1- Her önemli işin bu gecede hikmetli bir şekilde ayrımı ve seçimi yapılır.

2- Bu gece yapılan ibadetin (kılınan namazların, okunan Kur’ân’ların, yapılan dua ve zikirlerin, tevbe ve istiğfarların), gündüzünde tutulan oruçların fazileti çok büyüktür.

3- İlâhî ihsan, feyiz ve bereketle dopdolu bir gecedir.

4- Mağfiret (bağışlanma) gecesidir.

5- Rasul-i Ekrem’e şefaat hakkının tamamı (şefaat-ı tamme) bu gece verilmiştir. Şöyle ki: Rasulullah (s.a.s) Şaban’ın 13. gecesi Allah’tan ümmetine şefaat etme hakkı istemiş, üçte biri verilmiş; 14. gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş; 15. gecesi (Berat gecesi) tekrar istemiş ve bu gece şefaatin tamamı kendisine verilmiştir.

Bediüzzaman Hazretleri talebelerine yazdığı bir Berat Kandili tebrikinde bu gecenin değeri ve değerlendirilmesi ile alâkalı şöyle demektedir: “Elli senelik ibadetle dolu bir ömrü inananlara kazandıran Berat gecenizi ruh u canımızla tebrik ederiz”

Berat Gecesi, bütün senenin kutsî bir çekirdeği ve insanlığın kaderinin programı olması açısından, Kadir gecesi gibi mukaddestir. Kadir gecesinde her bir amelin, okunan Kur’an’ın her bir harfinin sevabı otuz bin olduğu gibi, Beraat gecesinde de yirmi bine kadar çıkar… Bu geceler, elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. Onun için elden geldiği kadar Kur’ân’la, istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kârdır. [4]

Kandilinizi tebrik eder, bu gecenin dünyevi, uhrevi Beraatimiz olmasını Rahmeti Sonsuz Rabbimizden niyaz ederiz.

Hutbeyi PDF formatında görüntülemek ve indirmek için tıklayınız

CUMA HUTBESİ BERAAT KANDİLİ

[1] (Tirmizi, Savm, 39; İbn Mace, İkame, 191)

[2] (İbn Mace, İkame, 191)

[3] (Suyûtî, Celalüddin, Câmiu’s-Sagîr, 3/454, Beyrut, 1972)

[4] (Bediüzzaman Said Nursi, Şualar)

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...