Haber

Aktion für Flüchtlingshilfe Derneği mülteciler için uçurtma uçurdu

Kimi ülkelerindeki baskılardan, kimi de savaşlardan kaçıp daha iyi bir yaşam sürmek için yollara düşüyor.Sıkıntıları o kadar büyük ki, çıktıkları yolda ölümü bile göze alabiliyorlar. Çok sevdikleri, doğum büyüdükleri topraklardan gitmek çok ağır gelse de her şey daha rahat nefes alabilmek için.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 20 Haziran Dünya Mülteciler günü unutulmadı.

Aktion für Flüchtlingshilfe Derneği mülteciler için uçurtma uçurdu 2

Aktion für Flüchtlingshilfe e.V  Derneği anlamlı bir etkinlik düzenledi.Mültecilerin yaşadıklarını anlatmak için  umudun ve özgürlüğün sembolü haline gelen  uçurtmaları uçurdu.

Aktion für Flüchtlingshilfe Derneği mülteciler için uçurtma uçurdu 3

Etkinliğin sloganı “Mülteciler Özgürlüğe kanat Çırpıyor” idi.

Aktion für Flüchtlingshilfe Derneği mülteciler için uçurtma uçurdu 4

Daha önce ülkelerinden çıkmak zorunda bırakılan göçmenler ile Berlinliler uçurtma uçurarak  mültecilerin yaşadıklarına dikkat çekti.

Aktion für Flüchtlingshilfe Derneği mülteciler için uçurtma uçurdu 5

Programın sonunda mülteci aile ve çocuklarına çikolata ikram edildi.

Aktion für Flüchtlingshilfe Derneği mülteciler için uçurtma uçurdu 6

Uluslararası Göç Örgütü(IOM)’un verilerine göre dünyadaki göçmen sayısı 272 milyona yükseldi ve bu rakam her geçen gün artıyor.

Aktion für Flüchtlingshilfe e.V  Derneği, etnik,dini, politik ve kültürel açıdan baskı görüp Türkiye’den göçmek zorunda kalanlar ile Berlinliler tarafından kuruldu ve mülteci hakları konusunda dünyanın pek çok ülkesinden gelenlere her anlamda yardımcı oluyor.

Mülteci Nedir?

Mülteci veya sığınmacıdinimilliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm gören veya göreceği korkusu ve endişesi taşıyan, bu sebeple ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen, iltica ettiği ülke tarafından endişeleri haklı bulunan kişi.

BM‘nin tanımı ile mülteci, “ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişi”dir.

Mültecilik, hukuki bir statüdür.

Sığınmacı, mülteci olduğu iddiasıyla ülkesini terk eden ama mültecilik statüsü başvurusu sonuçlanmamış kişiyken, mülteci sığınma başvurusu kabul edilen kişidir.[1] Sığınma talebi geri çevrilen kimseler sığınmacı olarak nitelendirilemeyeceğinden, sığınmacı sıfatını kullanabilmek için kişi endişelerinde, korkularında haklı bulunmalıdır. Bu iki kavram günlük hayatta sık sık karıştırılmakta ve yanlış kullanılmaktadır.(Wikipedia)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu