Haber

Ahmet Burhan Ataç’ın hayatı ingilizce çizgi roman oldu

 

Aktivist Natali Avazyan’ın da katıldığı ödül programında annesi Ahmet’in resim yapmayı çok sevdiğini ve hastalığının en ağır geçtiği dönemlerde bile resim yapmaya devam ederek tamamlayamadığı resimleri olduğunu belirten annesi bu yarışmanın çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

Babası tutuklu kanserden vefet eden Kara Efem olarak bilinen  Ahmet Burhan Ataç’ın hayatı İngilizce çizgi roman oldu.Hizmet Hareketi Soruşturmaları kapsamında anne ve babası ile yaşadıkları karşısında kemik kanserine yakalanan Ahmet Burhan Ataç 8 yaşında hastalığa yenik düşmüş, hayata veda etmişti.

Başta anne ve babası tutuklu çocuklar olmak üzere soruşturmalar kapsamında yaşanılan acıların sembolü olan Kara Efe (Ahmet Burhan Ataç)’nin anısına düzenlenen fotoğraf yarışmasının ardından, AdvocatesofSilencedTurkey sembol ismin hayatını ayrıca insan hakları adına yayınlanan İngilizce ilk çizgi roman olma özelliği de taşıyan 32 sayfalık çizgi roman çalışması “The Farewell of Ahmet Burhan Ataç” olarak AMAZON, Google Books, Google Play vb büyük platformlarda yayınladı. Çizimlerini New Hampshire eyaletinden Feride Sarıbaş’ın yaptığı çalışmanın tamamlanması 6 ay sürdü.

 

Annesi ve Kara Efenin hastalığı sürecinde ailenin en büyük destekçisi olan “Ahmet unutulursa yaşanılan bu süreç unutulur ” diyen Aktivist Natali Avazyan’ın da katıldığı ödül programında annesi Ahmet’in resim yapmayı çok sevdiğini ve hastalığının en ağır geçtiği dönemlerde bile resim yapmaya devam ederek tamamlayamadığı resimleri olduğunu belirten annesi bu yarışmanın çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

Kara Efenin sembolleşen ve tamamlanamayan hayat hikayesini ve yaşanılanları anlamak, anlatmak; haksızlık ve hukuksuzluklar karşısında farkındalık oluşturmak isteyen AdvocatesofSilencedTurkey, yarışmayı geleneksel olarak düzenleyecek. Ve bu alanda çalışmalarını güçlendirerek devam ettirecek. AST Publishing yayınlarından çıkan çizgi roman çalışmasını ister basılı olarak isterseniz e-book olarak Amazon’dan temin edebilirsiniz.

Kaynak: zamanaustralia

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu