Stiftung Dialog und Bildung:Bu virüsü ancak birlikte durdurabiliriz

Almanya’da Hizmetin değerlerini temsil eden Stiftung Dialog und Bildung, son günlerde dünyayı etkisi altına alan korona virüs ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Vakfın Genel Sekreteri Ercan Karakoyun imzalı yayınlanan bildiride din-dil-ırk ayırt etmeksizin tüm insanlık için sağlıklarını tehlikeye atarak mücadele eden meslek gruplarına teşekkür edilirken, toplumun her kesimine birlikte mücadele etme çağrısında bulunuldu.

İşte Stiftung Dialog und Bildung açıklamasından satır başları:

-Korona virüsü Çin’den Güneydoğu Asya’ya, Avrupa’dan ABD‘ye, Afrika’dan  Güney Amerika’ya yayılmaya devam ediyor.

-İtalya ve İspanya’dan sonra, Almanya’da  şu anda enfekte insan sayısında üçüncü sırada yer alıyor. Ancak istatistikler yarın yine değişmiş olacak. Soyut sayıların arkasında trajediler var. İtalya’da neredeyse her dakika Korona‘dan bir kişi ölüyor. Çoğu zaman insanlar akrabalarıyla veda etme fırsatı bile bulamadan göçüp gidiyor.

-Hepimiz uzmanlar tarafından önerilen ve siyasetçiler tarafından kararlaştırılan önlemleri uyguluyoruz.

-Almanya Şansölyesi Angela Merkel‘in halka seslenişinde vurguladığı gibi biz de biliyoruz ki durum ciddi. Ciddiye de alıyoruz.

-Ellerimizi düzenli olarak yıkıyor ve nerede olursak olalım diğer insanlara olan mesafemizi koruyoruz. Herkes risk grubuna ait olabilir.  Virüs  millet, köken, cinsiyet veya din ayrımı yapmıyor. Covid-19 korkunç, ama ırkçı değil.

-Göğsünü tüm tehlikelere gerip hastanelerde ve huzur evlerinde çalışanlara,  doktorlara, hemşirelere, temizlik görevlilerine, ayrıca gıda sektöründe ve eczanelerde bize temel ihtiyaçlarımızı sağlamak için kendi sağlıklarını riske atan insanlara minnettarız.

– Ayrıca, günlük bakım merkezlerinde , ana okullarında acil bakım sağlayan herkese ve ulaşımı sağlayan otobüs şoförleri ile tren makinistlerine teşekkür ediyoruz.

-Medyada bize gerçekçi ve muteber bilgiler sağlayan insanlara; eski anlaşmazlıkları bir kenara koyup ortak mücadele eden siyasetçilere ve yetkililere;  bilim ve araştırma alanında tüm enerjilerini bu virüsü yenecek bir tedavi veya aşı keşfetmek için sarfeden insanlara teşekkür borçluyuz.

-Ayrıca, din-ırk ayırt etmeksizin tüm insanlık için dua eden din adamlarına teşekkür ederiz.

-Korkuların ve şüphelerin bizi zorladığı bu zaman diliminde Allah’a tevekkül ederek, sıkıntıların aşılması için dua ediyoruz.

-Güneşin yine yüzlerimize güleceği ve birlikte mutlulukla yaşamaya devam edeceğimiz günleri sabırla,dua ederek bekliyoruz.

 -Bu virüsü ancak birlikte durdurabiliriz.

Ercan Karakoyun
Almanya Diyalog ve Eğitim Vakfı Başkanı.

 

Metnin orijinal Almanca metnine ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Hollanda’da Gönüllüler Zaandam’daki Kilisede Aşure Dağıttı

Selman Koç’tan Kapsamlı Bir “Hicret” Kitabı

Animo Vakfı Gençlerinden Unutulmaz Müzik Performansı

Sitemizde, tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak ve sitemizin trafiği analiz etmek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanıyoruz. Tamam'a veya sitemizde bulunan herhangi bir içeriğe tıklayarak bu ve benzer çerezlerin/teknolojilerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Bildirimi