Haber

Hangi ülkede kaç Covid-19 vakası var? Can kaybı ne kadar, kaç kişi iyileşti?

ilk defa aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde görülen ve 3-4 ay gibi kısa bir sürede 120’den fazla ülkeye yayılan Covid-19 hastalığı, mart ayında Türkiye’de de tespit edildi.

Salgının önemine dikkat çekmek isteyen Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’u pandemi olarak nitelendirdi. Peki dünya genelinde bugüne kadar kaç vaka teşhis edildi? Bunların kaçı ölümle sonuçlandı, kaçı iyileşti?

Aşağıdaki tablolarda anlık son rakamları inceleyebilirsiniz.

Koronavirüs nedeniyle en fazla risk altında olan kişiler yaşlılar. Son yapılan araştırmalar, çocukların yetişkinlere göre Covid-19’a karşı daha dayanıklı olduklarını ortaya koydu.

Bazı çocukların hiçbir hastalık belirtisi göstermese de koronavirüsü taşıdığı, bu sayede yetişkinlere bulaştırarak salgının yayılmasını hızlandırdığı düşünülüyor.

Ülkelerse Covid-19’un önüne geçebilmek için farklı önlemler alıyor. Bu kapsamda Çin, daha önce benzeri görülmeyen bir önlem uygulayarak Vuhan ve birkaç kenti karantina altına aldı.

Hangi ülkede kaç Covid-19 vakası var? Can kaybı ne kadar, kaç kişi iyileşti? 2

Güney Kore hastalığı tespit edebilmek için yüz binlerce test yaparken, İtalya da ülke genelinde temel hizmet verenlerin haricindeki işletmeleri kapattı.

Çin dışında, salgın ilk defa Güney Kore’de ciddi bir ivme kazandı. Ancak Güney Kore hükümetinin aldığı önlemler ve çok fazla kişiye test yapılması sayesinde bu ülkedeki vakaların artışı azaltıldı.

Ardından Orta Doğu’da İran ve Avrupa’da İtalya virüsün en fazla yayılma ivmesi kazandığı ülkeler oldu.

*Bu sayfada bulunan grafik ve tablolar, her yarım saatte bir güncellenmektedir.

Kaynak: Euronews

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu