HaberVideo

İngiliz Profesör Farrar:Darbenin Hizmetle alakası yok

“Darbenin Gülen ve Hizmet insanlarının dünya görüsünde yeri olmadığını biliyorum”

Merkezi İngiltere’de bulunan Hizmet Araştırmaları Merkezi(Hizmet Studies) “Encounters with Hizmet” röportaj serisine devam ediyor.Yeni bölümde konuk Sosyoloji Profesörü Max Farrar.Darbenin Gülen Hareketiyle uzaktan ve yakından ilgisinin olmadığını belirten Farrar, “Hizmet Hareketinin diğer siyasi ve sivil toplum kuruluşları ile ittifak halinde ve daha şiddetli bir lobi faaliyetine girmesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Hizmet Hareketini 10 yıldır tanıyan Profesör, önemli tavsiyelerde bulundu.

İşte o videodan satır başları ve röportajın tamamı:

• Hizmetten insanlarla ilk karşılaşmamda son derece kibar, çekici, eğitimli ve zeki olmaları dikkatimi çekti.                    • Hareketin üyelerinin moderniteyle ilişkisi, akla ve bilime açık olması, toplumu dönüştüren bir rolünün olması gibi yönleriyle diğer pek çok Müslümandan farklı olduğunu düşünüyorum.                                                                                                    • Ben agresif biraz da militan sol geleneğe mensup bir aktivistim. Hizmetten insanlarla zaman geçirdikçe, zaten evlenip çocuğa karışınca dizginlemeye başladığım bu tarafımı, daha çok barış ve diyalog eksenli hareket ederek kanalize ettiğimi hissettim.
• Hizmet’in ortaya koyduğu model, İngilizlerin birlikte yasarken kendilerini emniyette hissedeceği; şiddet taraftarı Selefi ve radikal grupların eylem ve söylemlerine karşı da panzehir mahiyeti taşıyan bir İslam modeli.
• Darbenin Gülen ve Hizmet insanlarının dünya görüsünde yeri olmadığını biliyorum. Türkiye hükûmetinin işlediği insan hakları ihlallerinin, yargıyı kontrol etmesinin, sessiz çoğunluğun tamamen karşısındayım.
• Hizmet hareketinin Türkiye dışında yeni diasporalar oluşturması için gereken altyapı zaten vardı. Bunun için gereken manevi, entelektüel ve de ekonomik dinamiklere de sahip olduklarına inanıyorum.
• Hizmet’in İngiltere’de ve Brezilya’da faaliyetlerine hala olduğu gibi devam ettiğini gördüm, bu da mağlubiyet psikolojisine düşmediklerini gösteriyor.
• Hareketin yayınlarını ve etkinliklerini takip ediyorum. Ciddi bir emek urunu ve içerik olarak da çok kaliteli buluyorum. Ama diğer siyasi ve sivil toplum kuruluşları ile ittifak halinde ve daha şiddetli bir lobi faaliyetine girmesi gerektiğini düşünüyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu