82 yaşındaki emekli imam Halil Karakoç da tutuklandı

Manisa’da bu sabah yaşlı ve hasta iki kişi tutuklandı. Günde 14 ilaç içen Nusret Muğla’dan sonra emekli imam Halil Karakoç da cezası onaylandığı için Manisa T Tipi Cezaevine gönderildi.

 

Manisa’da bu sabah tutuklanıp cezaevine gönderilen 84 yaşındaki esnaf Nusret Muğla’dan sonra 82 yaşındaki emekli imam Halil Karakoç da tutuklandı. Cemaat soruşturmaları kapsamında daha önce 18 ay hapis yatan Karakoç’a verilen 7,5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onaylandığı için hapse gönderildi.

30 GÜN GÖZALTINDA KALDI

Halil Karakoç, 15 Temmuz’dan 10 gün sonra gözaltına alındı. Kalçasında kırık olduğu halde 30 gün Manisa Emniyet Müdürlüğü’nde kaldı. Bir hafta boyunca sorgulanan Karakoç’a ifadesi alınırken “Neden insanlar seni bu kadar ziyarete geliyor? Seni niye bu kadar seviyorlar” diye soruldu. Karakoç, “Ben bir din adamıyım, görevim insanlara sevgi aşılamak. Beni seviyorlardı bu benim suçum değil.” diye cevap verdi.

Yaklaşık 1,5 yıl Manisa T Tipi Cezaevinde kalan emekli imam Halil Karakoç, hapiste olduğu dönemde büyük sıkıntılar çekti. Cezaevine girmeden önce kalça kemiği kırıktı. Koğuşta da düşünce ayağının üzerine basamayacak hale geldi. Ameliyat olması gereken Halil Karakoç’un durumu mahkemeye rapor edildikten sonra serbest bırakıldı.

YÜRÜYEMİYOR, BAKIMA MUHTAÇ

Tahliye olduktan sonra 1,5 ay Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yatan Halil Karakoç’un kalçasına platin takıldı. Tedavisi evde devam ediyordu. Yürüyemeyen, kişisel ihtiyaçlarını görmekte zorlanan ve evden çıkamayan Karakoç, 70’li yaşlarındaki eşi Hatice Karakoç’un yardımıyla hayata tutunuyordu. Bir çayı alıp içmekte bile zorlanan Karakoç’un ev ihtiyaçlarını ise aile yakınları görüyordu.

ŞEKER, KALP, KOLESTOREL, MİDE RAHATSIZLIKLARI VAR

Cezaevlerinde sağlık hizmetlerine ulaşmak çok zor. Koronavirüs salgını sürecinde bu zorluk ikiye katlandı. İlaçların temini, hastaneye sevk gecikebiliyor. Hastaneden sonra başlayan zorunlu karantina süreci nedeniyle ise birçok hasta tutuklu doktora gitmek istemiyor. “Kendi isteğimle hastaneye gitmedim” dilekçesini imzalamaya mecbur bırakılan hasta tutuklular cezaevinde adeta ölüme terk ediliyor. Aile yakınlarının verdiği bilgiye göre Halil Karakoç’un kalçasındaki sorun dışında birçok yaşlılık hastalığı da bulunuyor. Şeker, kolesterol, kalp, mide rahatsızlıkları için her gün avuç dolusu ilaç içtiği ifade ediliyor.

VAKFA BAĞIŞLADIĞI EVLERİNE DE EL KONULDU

Emekli maaşıyla geçinen Halil Karakoç, Manisa’da yaşadığı 3 katlı evini önceki yıllarda Manisa’daki Feza Eğitim Vakfı’na bağışlamıştı. 15 Temmuz’dan sonra kapatılan vakıfların mallarına devlet tarafından el konulduğu için Karakoç evinde kiracı olarak oturuyor ve 2 bin 500 TL olan emekli maaşının 1050 TL’sini her ay kira olarak devlete veriyordu.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan 84 yaşındaki Nusret Muğla, cezası Yargıtay tarafından onaylandığı için bu sabah tutuklanıp Manisa T Tipi Cezaevine konulmuştu. Halil Karakoç da tıpkı Nusret Muğla gibi Bülent Arınç’ın Manisa’ya her geldiğinde ziyaret ettiği, şehrin sevilen sayılan insanlarından biri olarak biliniyor.

Kaynak:Boldmedya

İlgili Yazılar

Ramis Kurt’tan Yepyeni Bir Süreç Romanı

Diyalog ve Entegrasyon Ödülleri Atina’da Sahiplerini Buldu

Virginia’da Coşkulu Kurban Bayramı Kutlaması

Sitemizde, tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak ve sitemizin trafiği analiz etmek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanıyoruz. Tamam'a veya sitemizde bulunan herhangi bir içeriğe tıklayarak bu ve benzer çerezlerin/teknolojilerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Bildirimi