Haber

2,5 yılda ülke birinciliğine

Türkiye’de devam eden tenkil sürecinden dolayı Avrupa’nın çeşitli ülkelerine mülteci olarak giden Hizmet Hareketi gönülleri başarı hikayeleri yazmaya devam ediyor. Bu isimlerden biri de Hatice İrem Coşkun. 2,5 yıl önce geldiği Estonya’da kısa sürede dili öğrenip, lise hayatına devam eden Hatice İrem dereceyle okulu bitirdi.

Estonya’da dereceyle liseyi bitiren öğrenciler, cumhurbaşkanı altın madalyasıyla ödüllendiriliyor. Her yıl geleneksel olarak verilen altın madalyayı bu yıl alanlardan biri de Hatice İrem Coşkun oldu. Ailesiyle birlikte 2,5 yıl önce Kırgızistan’dan Estonya’ya geldi. Coşkun ailesi Baltık ülkesine iltica etti. Geldiğinde Estonca bilmeyen Hatice İrem kısa sürede dili öğrendi. Öğretmenleri ve arkadaşlarının sevdiği bir öğrenci oldu. Estonca’yı kısa sürede öğrenip, derslerinde gösterdiği başarıyla sadece sınıfın değil, okulun da en gözde öğrencilerinden biri olup okul başkanı seçildi.

2,5 yıl önce geldiği Estonya’da liseyi bitirirken, ülke çapında dereceye girdi. Başarısı cumhurbaşkanı altın madalyasıyla ödüllendirildi. Törenle madalyası takdim edilen Hatice İrem Coşkun, diğer dereceye giren öğrencilerle birlikte Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid tarafından kabul edildi. Türkçenin yanı sıra İngilizce, Rusça, Kırgızca ve Estonca’yı mükemmel derecede konuşan Hatice İrem Coşkun, üniversitede mimarlık okumak istiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu